Róża Litwa analizuje proces zmiany

Wystawie Plażowicze Róży Litwy towarzyszy pokaz pracy Pawła Althamera, z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

Róża Litwa, „Plażowicze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Róża Litwa, „Plażowicze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygotowując prace na tę wystawę dużo myślałam o procesie zmiany. Jak to jest, że jednego dnia nasza rzeczywistość polityczna, gospodarcza, społeczna, kulturowa jest jakaś, a następnego dnia zupełnie inna? W którym momencie ustalone procesy zmian politycznych, gospodarczych, społecznych, kulturowych i wszystkich innych wypadają z ustalonych torów, lub się deformują? Ten temat odnalazłam między innymi w książkach Margaret Atwood, w Uległości Michela Houellebecqa i w Biesach Dostojewskiego. Bardzo duże wrażenie zrobiła na mnie Uległość. Świat się zagotował pod jej wpływem ze względu na opisaną tam fikcyjną przemianę polityczną. Dla mnie to miało drugorzędne znaczenie. Najważniejszy był rytm. Rytm samej książki i wszystkich zachodzących tam przemian. Zrozumiałam, że wszystkie ważne zmiany najlepiej wprowadzać powoli, rytmicznie, niepostrzeżenie, odwracając uwagę ludzi. Wyraźnie zobaczyłam, że wszyscy mamy swój udział w tym procesie. Jesteśmy częścią większej, mechanicznej całości, łatwo nami kierować, łatwo nas zmanipulować. Zaczęłam malować niekończące się obrazy, fragmenty ogromnych mechanizmów. Powtarzające się wzory tworzą ornamenty.

Róża Litwa

Róża Litwa (ur. 1982), w 2008 r. uzyskała dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Jarosława Modzelewskiego). W 2011 r. otrzymała nagrodę Fundacji Vordemberge–Gildewart. Mieszka i pracuje w Warszawie.

W programie:

  • 26 lipca, godz. 17.00 / spacer po wystawach Plażowicze i Żużel w sztuce z Różą Litwą i Sebastianem Cichockim
  • 12 sierpnia, godz. 11.00 / warsztaty dla dzieci z artystką (obowiązują zapisy)
  • 12 sierpnia, godz. 15.00 / artystka oprowadza po wystawie/ oprowadzanie po wystawie Żużel w sztuce]

Róża Litwa. Plażowicze
Kuratorzy: Igor Bloch, Ewa Łączyńska-Widz
Od 24 czerwca do 9 września 2018 roku
Otwarcie: 24 czerwca 2018 roku, godz. 16.00
Dworzec PKP w Tarnowie

Komentarze wyłączone.