• 2018-06-23

Obietnica poranka z Charlotte Gainsbourg i Pierre Niney w kinach od 20 lipca

Najnowszy film Erica Barbier’a, z Charlotte Gainsbourg i Pierre Niney w rolach głównych, to opowieść o wielkiej i bezgranicznej miłości matki do syna. Historia oparta na bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, wybitnego francuskiego pisarza polskiego pochodzenia, w kinach od 20 lipca.

„Obietnica poranka”, reż. Eric Barbier (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Obietnica poranka”, reż. Eric Barbier (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się z wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. W czasie wojny zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot. Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżował po całym świecie, wielokrotnie odwiedzając Polskę, do której żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. Od lat 40. pisał powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów. Film opowiada o jego relacjach z ukochaną matką – zaborczą i ambitną, ale też niesłychanie inspirującą osobą, która w dużej mierze stworzyła Romaina – pisarza.

W rolę Kacewa/Gary’ego wcielił się niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney (Frantz, Miłość po francusku), a jego matkę Ninę zagrała Charlotte Gainsbourg (Antychryst, Melancholia). W epizodach wystąpili polscy aktorzy: Katarzyna Skarżanka, Marta Klubowicz i Piotr Cyrwus.

Film był nominowana do czterech Cezarów: za najlepszą aktorkę pierwszoplanową, scenariusz adaptowany, scenografię i kostiumy.

Eric Barbier (ur. 29 czerwca 1960 roku) – studiował w prestiżowej paryskiej szkole filmowej Institut des hautes études cinématographiques. Jego debiutem był film Zarzewia, nad którym pracował przez sześć lat. Otrzymał za niego Nagrodę Jeana Vigo, honorującą twórczą niezależność i oryginalny styl. Później zrealizował  m.in.: W skórze węża (2006) oraz Ostatni diament (2014) .

Obietnica poranka, reż. Eric Barbier
W kinach od 20 lipca
Aurora Films

Komentarze wyłączone.