Kraków 1900

Wystawa Kraków 1900 jest opowieścią o pewnym mieście oraz o jego mieszkańcach – o tym, jak wyglądały ich domy, jakie mieli aspiracje i rozrywki, dokąd lubili wyjeżdżać i jak wychowywali swoje dzieci. A także o tym, jak pośród mieszczańskiego ładu wytrysnął wulkan zbuntowanej młodopolskiej sztuki. Wszystko zostało zobrazowane za pomocą oryginalnych dzieł: od tych najbardziej znanych, takich jak obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa, przez nieco zapomniane prace Stanisława Kuczborskiego czy Franciszka Żmurki, po przeżywającą w okresie około 1900 roku swój złoty czas sztukę użytkową. Prezentowane są także przedmioty z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie niosące duży ładunek emocjonalny, wśród nich koszulka jednego z dzieci Stanisława Wyspiańskiego czy suknia Heleny Modrzejewskiej.

Władysław Podkowiński, „Tancerka (Baletnica)”, olej na płótnie, 1894 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Władysław Podkowiński, „Tancerka (Baletnica)”, olej na płótnie, 1894 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzięki tej wystawie, o olbrzymim potencjale edukacyjnym, uzyskujemy niezwykły kontekst dla twórczości Wyspiańskiego, Malczewskiego, Mehoffera czy Wyczółkowskiego. Muzeum Narodowe w Krakowie podjęło się bowiem odtworzenia panoramy miasta u progu ubiegłego stulecia poprzez dzieła sztuki. Można określić tę ekspozycję jako do pewnego stopnia socjologiczną, ale wydaje mi się, że najważniejszym jej atutem jest sugestywne ukazanie oblicza Krakowa w czasach, które niezmiennie nas frapują – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.

Niezwykły koncert na 180. urodziny Jana Matejki

24 czerwca przypada 180. rocznica urodzin Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, kolekcjonera, pioniera badań nad polskim dziedzictwem kulturowym. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza z tej okazji na niezwykły koncert W hołdzie Janowi Matejce. W czwartek 21 czerwca o godz. 19.30 w Bazylice Mariackiej pod batutą Bogusława Grzybka wystąpią dwie orkiestry i dwa chóry. Wykonają utwory Stanisława Moniuszki i Władysława Żeleńskiego, usłyszymy także Gaude Mater Polonia i Bogurodzicę. Fragmenty wspomnień Jana Matejki o pracy nad projektem polichromii Bazyliki Mariackiej przeczyta aktor Teatru Starego Julian Chrząstowski.

Ławki flizowane, czyli dizajn po krakosku

W sobotę 23 czerwca organizatorzy zapraszają do udziału warsztatach układania mozaiki z płytek ceramicznych, podczas których stworzymy ławki dla Muzeum Narodowego w Krakowie, inspirowane pracami Antonia Gaudiego w parku Güell w Barcelonie. Darmowe warsztaty towarzyszą wystawie MNK Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989, a ich współorganizatorem jest firma MAX-FLIZ. Ławki będą dekorowane przez amatorów – widzów i gości MNK – oraz profesjonalistów – architektów, projektantów wnętrz, studentów krakowskich uczelni. Do zespołu gości będzie mógł dołączyć każdy, nie biorąc udziału w konkursie. Każda z drużyn będzie dysponować jedną ławką, którą należy udekorować mozaiką z łamanych płytek ceramicznych. Zespoły profesjonalne staną do konkursu, którego zadaniem jest stworzenie projektu i wykonanie go, przy wykorzystaniu dostępnego materiału. Zespół amatorów będzie realizował przygotowany wcześniej projekt, który nie będzie brał udziału w konkursie.

Kraków 1900
Od 22 czerwca 2018 roku
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Muzeum Narodowe w Krakowie

Komentarze wyłączone.