IV. edycja Kursu Kreatywnego Pisania KMLU Reportaż

5 miesięcy, 11 weekendów i 100 godzin – tak wygląda czwarta edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, który potrwa od września 2018 do stycznia 2019 roku. Podczas najnowszej odsłony 12 przyszłych pisarzy zmierzy się z reportażem. Czas zgłoszeń potrwa od 1 do 31 lipca.

Kurs Kreatywnego Pisania: Reportaż (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kurs Kreatywnego Pisania: Reportaż (źródło: materiały prasowe organizatora)

1 lipca rozpoczyna się rekrutacja na kolejną edycję Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Od 1 września 2018 do 27 stycznia 2019 roku potrwa czwarta odsłona – po kursie powieści obyczajowej i kryminału, przychodzi czas na reportaż, z którym będzie mierzyć się dwanaścioro uczestników zajęć wybranych na podstawie przesłanych próbek tekstów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym planie znajdziemy wiele godzin warsztatów z ludźmi słowa – reporterami i redaktorami, psychologiem twórczości i trenerem, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego. Pięć miesięcy upłynie także pod znakiem zgłębiania gatunku, który zyskał rzesze oddanych czytelników – reportaż to w końcu specyficzny gatunek, który wymaga nie tylko umiejętności pisania, lecz także wrażliwości społecznej, zdolności komunikacyjnych oraz determinacji. Absolwenci tego kursu dowiedzą się, jak balansować między intensywnością tekstu a etyką jego pisania; jak rozmawiać z bohaterem, słuchać go i opowiadać jego historię. Tegoroczny kurs opiera się na praktyce, rzetelnej nauce warsztatu, ćwiczeniu rzemiosła oraz intensywnej pracy nad słowem.

W tym roku zajęcia poprowadzą m.in. Filip Springer, Michał Olszewski, Katarzyna Kubisiowska, Iza Michalewicz oraz Magdalena Kicińska. Z kolei nad grupą przez cały okres kursu będzie czuwał Daniel Lis, redaktor książek czołowych polskich reportażystów m.in. Małgorzaty Szejnert, Witolda Szabłowskiego czy Magdaleny Grzebałkowskiej, który przez pięć miesięcy będzie przygotowywał młodych reporterów do mocnego debiutu. O sytuacji reportażu na rynku wydawniczym oraz współpracy z autorem opowiedzą także redaktorki: Julianna Jonek (Dowody na Istnienie), Magdalena Budzińska (Wydawnictwo Czarne) oraz Ewa Bolińska (Wydawnictwo Znak). Nie zabraknie również wsparcia Arkadiusza Matrasa, który przeprowadzi dwudniowy trening komunikacji, a także agentki literackiej, Anny Rucińskiej-Barnaś. Wśród tematów warsztatów i wykładów znajdą się między innymi:

Jak wybrać temat reportażu i gdzie szukać inspiracji?

Czym różni się warsztat autora reportażu książkowego od prasowego?

Czy reporter powinien być neutralny?

Jak poradzić sobie z trudnym bohaterem, czarnym charakterem i tematem zapalnym?

Jak wybrać i pokazać główną postać, która uniesie całą historię? Jak z nią rozmawiać?

Jak nie zgubić się w chaosie dokumentacji i researchu?

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju, wraz z rekomendacją organizatorów trzech najbardziej obiecujących absolwentów.

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, za koncepcję merytoryczną odpowiada Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki z wieloletnim doświadczeniem w branży. Kurs stanowi element programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy także Nagroda Conrada. Od trzech lat Kursowi towarzyszą comiesięczne, weekendowe warsztaty pisania, które prowadzili m.in. Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik, Jakub Żulczyk, Max Cegielski, Weronika Murek, Agata Passent, Mariusz Czubaj, Marcin Kącki, Wojciech Jagielski i reporterzy Dużego Formatu.

Dwunastu uczestników tegorocznej edycji zostanie zrekrutowanych na podstawie przesłanych przed rozpoczęciem Kursu maksymalnie 5-stronnicowego portretu bliskiej osoby.

IV. edycja Kursu Kreatywnego Pisania KMLU Reportaż
Zgłoszenia od 1 do 31 lipca 2018 roku

Komentarze wyłączone.

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR