• 2018-06-22

18. Festiwal Ogrody Muzyczne w Warszawie

30 czerwca po raz 18. na terenie Dziedzińca Wielkiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpocznie się Festiwal Ogrody Muzyczne. 7 koncertów, 17 projekcji, 14 gości wieczoru, 3 gości honorowych (Austria, Bułgaria, Estonia) oraz wiele innych atrakcji czeka w tym roku na uczestników wydarzenia, które potrwa do 31 lipca.

„18. Festiwal Ogrody Muzyczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„18. Festiwal Ogrody Muzyczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Ogrody Muzyczne jest realizowany w Warszawie od 2001 roku. Każda edycja to około 30 wydarzeń artystycznych: koncertów live, projekcji sfilmowanych wybitnych realizacji oper, baletów i koncertów. Od początku festiwal odbywa się w na terenie Dziedzińca Wielkiego Zamku Królewskiego w Warszawie, pod wielkim, klimatyzowanym namiotem gromadzącym 1000-osobową publiczność. Co roku w wydarzeniach festiwalowych uczestniczy łącznie prawie 50 000 widzów. To prawie cały miesiąc wydarzeń, z przerwą od 10 do 15 lipca, podczas której w namiocie festiwalowym odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego i reprezentantów parlamentów państw europejskich. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, która powstała w 2002 roku. Jej założyciele – Ryszard Kubiak, menedżer kultury i reżyser, Zygmunt Krauze, kompozytor i pianista oraz Barbara Pietkiewicz-Kraśko, producentka telewizyjna i promotorka baletu – zorganizowali w 2001 roku 1. Festiwal Ogrody Muzyczne.W tym roku formuła festiwalu została zmieniona:

Od kilku lat inspiracją dla kolejnych edycji jest kultura i sztuka krajów obejmujących przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w dniu rozpoczęcia festiwalu tj. w drugim półroczu danego roku. W 2018 roku zmieniliśmy jednak formułę i do udziału zaprosiliśmy trzech gości, którzy prezydencję w Radzie UE obejmują kolejno. Są to: Estonia, Bułgaria i Austria. Dzięki temu festiwal obfituje w wydarzenia o zasięgu międzynarodowym a widzowie będą mieć okazję posłuchać najlepszych estońskich, bułgarskich i austriackich solistów i zespołów muzycznych.

Wśród zaproszonych artystów są m.in.: zespół z Tallina z Estonii – Hortus Musicus, grający unikalną muzykę barokową, Ingolf Wunder – laureat Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku, Trombone Attraction – austriacki kwartet puzonistów, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. W programie przewidziane są także liczne projekcje filmów dokumentalnych (m.in. o Marii Callas oraz biografia Ohada Naharina) oraz projekcje (Carmen w reżyserii Kaspera Holtena, produkcja z Bregencji i inne). Dla młodszych widzów przygotowano specjalny program edukacyjno-artystyczny – Dziecięce Ogrody Muzyczne, na który wstęp jest wolny.

18. Festiwal Ogrody Muzyczne
Od 30 czerwca do 31 lipca
Fundacja Ogrody Muzyczne, Warszawa

Komentarze wyłączone.