• 2018-06-21

Skok w wiarę – Malta Festival Poznań 2018

Ludzka potrzeba duchowości i sposoby jej realizowania – pod takimi hasłami odbywa się tegoroczna edycja  Malta Poznań 2018. Festiwal trwa od 15 do 24 czerwca, a jego główną częścią jest program performatywnego idiomu Skok w wiarę, na który składa się 18 wydarzeń – spektakli, prac wideo i filmów.

„Milczenie owiec”, reż. Michał Pepol, Magdalena Cielecka, fot. Jarek Wierzbicki (materiały prasowe organizatora)

„Milczenie owiec”, reż. Michał Pepol, Magdalena Cielecka, fot. Jarek Wierzbicki (materiały prasowe organizatora)

W 2018 roku za program poznańskiego festiwalu Malta odpowiada Needcompany.  Zobaczyć będzie można m.in.: nowy spektakl koncert – Maartena Seghersa Concert by a Band Facing the Wrong Way, anglojęzyczną wersję Wojny i terpentyny, FOREVER Lemm&Barkey, The Moon Maison DahlBonnema, 1095 Kuiperskaai i Another One Lobke Leirens i Maxima Stormsa. Festiwal otworzył flamandzki minister kultury Sven Gatz.

W czasie festiwalu odbędzie się: 18 Videos  autorstwa Grace Ellen Barkey i Lot Lemm oraz dwa projekty duetu Ohno Cooperation, czyli Jana Lauwersa i Maartena Seghersa. Lemm&Barkey przy pomocy delikatnych materiałów – porcelany, tkanin i nici – tworzą figury wielkości człowieka, fascynujące swoją zmysłowością, absurdalnym kształtem, dynamiką znikania i pojawiania się. Ohno Cooperation w swoich działaniach krytycznie przyglądają się instytucjonalności sztuki.

Skok w wiarę, rozumiany zarówno jako tragiczny skok w dół, jak i pełen nadziei podskok, opisuje z perspektywy dramaturgicznej istotę prac uznanych za kluczowe dla Malta Festival Poznań 2018, za którego program odpowiada Needcompany:

Interesuje nas więc to, za czym człowiek się opowiada, co ustanawia jego system wartości, gdzie lokuje sens. Aby działać, podejmować decyzje, istnieć, trzeba przecież w coś wierzyć. Skok w wiarę to decyzja, żeby iść dalej, to skok w nieznane, ruch, którego trzeba dokonać, żeby coś zmienić w sobie i w otaczającym nas świecie. To forma zaangażowania. Taką formą jest również proces twórczy.

Wydarzenia towarzyszące Idiomowi to m.in.: wieczór poświęcony Robertowi Brylewskiemu, całodniowa konferencja naukowa pt. Kolektywy teatralne, artystyczne i badawcze z udziałem gości Malta Festival Poznań oraz zbiórka garażowa Malta dla Jemenu.

Więcej informacji o wydarzeniu można przeczytać na oficjalnej stronie Organizatora.

 Malta Festiwal Poznań
Od 15 do 24 czerwca 2018 roku
Fundacja Malta

Komentarze wyłączone.