• 2018-06-21

FINA Wieczne lato: miłość, muzyka, przygoda

Jak przetrwać lato w mieście? Filmoteka Narodowa odpowiada w trzech słowach: film, muzyka i plener! Już 4 lipca FINA startuje z letnim programem filmowo-koncertowym w ramach Filmowej Stolicy Lata. A w nim miłość, muzyka i przygoda.

„Przed wschodem słońca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przed wschodem słońca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Upalne środowe wieczory upływać będą pod znakiem miłości – romantycznej, zmysłowej, trudnej, czasem rozczarowującej. W czwartki zapraszamy na koncerty najciekawszych debiutantów zeszłorocznego festiwalu Spring Break oraz dokumenty biograficzne, których bohaterami będą największe ikony współczesnej muzyki. I jeszcze przygoda! W piątki gwarantujemy solidną porcję filmowych emocji – będzie śmiesznie, strasznie i wysokooktanowo.

Wieczne lato – Miłość

Wakacje to idealny czas na miłość, dlatego środy poświęcone zostaną jej różnym odcieniom. W programie ulotne emocje związane z narodzinami romantycznej relacji – jak w kultowym Przed wschodem słońca czy kipiącym zmysłowością Jestem miłością – ale nie stronimy też od nieuchronnych rozczarowań (Co przyniesie przyszłość). Perspektywę męską (Moonlight) skonfrontujemy ze spojrzeniem kobiecym (Frances Ha), doświadczenia tych nieco młodszych (Kamper) z opowieściami tych nieco starszych (Isabelle i mężczyźni), a filmy bliskie gatunkowości (Plan Maggie) z bardziej wymagającym kinem autorskim (Życie Adeli).

Wieczne lato – Muzyka

W każdy czwartek odbędą się koncerty i pokazy dokumentów muzycznych. Występy na żywo to pokłosie współpracy z poznańskim festiwalem Spring Break. W FINA wystąpią debiutanci, którzy zabłysnęli podczas zeszłorocznej imprezy. Wśród nich znajdą się zarówno artyści o krótkim stażu: Rosa Vertov, Kamil Pivot czy Tęskno, jak i twórcy, którzy zdobywali szlify w innych zespołach i stylistykach (m.in. Jan Młynarski czy kontrabasista Ksawery Wójciński).

Koncerty będą przeplatane pokazami filmów muzycznych. Kurt Cobain, Amy Winehouse i M.I.A. to postaci, które odcisnęły silne piętno na dzisiejszej popkulturze. Niezależnie od znacznie mniejszej popularności artystą niewątpliwie kultowym jest również Daniel Johnston, borykający się z problemami psychicznymi outsider, do którego fanklubu trafili Kurt Cobain, Beck, Tom Waits czy Lana del Rey.

Wieczne lato – Przygoda

Duża dawka filmowego szaleństwa będzie czekać na Was w każdy piątek. Nie zabraknie szalonych pościgów (Thelma i Louise), ekscentrycznych wampirów (Co robimy w ukryciu), nieobliczalnych nastolatek (Spring Breakers) i opowieści dziwnej treści o ludziach żyjących na krawędzi. W to lato warto rozpoczynać weekendy na Wałbrzyskiej 3/5!

FINA Wieczne lato: miłość, muzyka, przygoda
Od 4 lipca do 7 września 2018 roku
Filmoteka Narodowa  – Instytut Audiowizualny
Warszawa

Komentarze wyłączone.