Tu nic nie ma

Galeria Program zaprasza na wystawę Pavla Kovacha Tu nic nie ma. Wystawa realizowana w ramach Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia 2018”.

Pavlo Kovach, „Tu nic nie ma” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pavlo Kovach, „Tu nic nie ma” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kurz zawsze pragnie się znaleźć w najbardziej naturalnej dla siebie formie, czyli rozproszyć się na całej powierzchni. Sprzątacz natomiast próbuje zebrać kurz w jednym miejscu, podnosząc w ten sposób poziom naszej świadomości o tym, gdzie znajduje się kurz – na szufelce czy w zsypie. Z tego wynika, że sprzątacza można uważać za pracownika informacyjnego – nic przecież nie robi z kurzem, tylko zmienia naszą wiedzę o jego lokalizacji.

Tutaj następuje zwrot uwagi w kierunku procesów, których nie zauważamy w życiu codziennym. Subtelne zatwierdzenie oczywistego staje się widoczne. Ta wystawa jest refleksją o środowisku, w którym znajdowałem się przez ostatnich pięć miesięcy. Pozycja przybysza z zewnątrz pozwala przyjrzeć się i dostrzec… Przedmioty na wystawie są tylko soczewkami, za pomocą których, przy właściwym ustawieniu i zogniskowaniu, można patrzeć na rzeczy pod innym kątem, nie lepszym, nie gorszym, po prostu innym. Kurz w galerii staje się w tym przypadku częścią ekspozycji. Kurz, który teraz osiada na soczewce rzutnika i poprzez który patrzymy na wyświetlany obraz, jest ważną jej częścią.

Ruch nie pozwala osiąść ziarnkom, okruchom, popiołowi, zarodnikom, cząstkom, pyłkom, fragmentom, częściom, kryształkom…

Pavlo Kovach

Pavlo Kovach – urodził się w 1987. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk. Współzałożyciel Open Group (Yuriy Biley, Anton Varga, Stanislav Turina, Pavlo Kovach) jednej z najciekawszych ukraińskich grup artystycznych młodego pokolenia. Wraz z Open Group był laureatem Grand Prix konkursu PinchukArtCentre (2015), reprezentował Ukrainę podczas Biennale w Wenecji w 2015 oraz był finalistą prestiżowego międzynarodowego konkursu Future Generation Prize (2017). Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” (2012, 2018). Laureat Drugiej Nagrody na Festiwalu INOUT Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2018).

Pavlo Kovach. Tu nic nie ma
Od 19 czerwca 2018 roku
Galeria Program w Warszawie

Komentarze wyłączone.