Jak zorganizować przesyłki zagraniczne?

Sklep internetowy musi zadbać o obsługę logistyczną swoich przesyłek w kraju i za granicą. Odpowiedniej firmy poszukać trzeba na rynku KEP, a więc przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych.

źródło: materiały reklamodawcy

źródło: materiały reklamodawcy

Analiza rynku KEP w Polsce pokazuje, że zdecydowaną przewagę utrzymuje na nim czterech doręczycieli: DPD, UPS, DHL i Poczta Polska. Zajmują się oni obsługą aż 73 proc. wysyłanych paczek (źródło: https://www.logistyka.net.pl/bank-wiedzy/wiesci-z-gs1/item/download/79511_94a25ce2b02d676e8fde769281853315). Dostarczają przesyłki tak w kraju, jak i za granicą, oferując coraz korzystniejsze warunki swoim klientom.

Rynek przesyłek zagranicznych

Struktura handlu międzynarodowego różni się znacząco od całego rynku KEP. Obecnie segment przesyłek międzynarodowych zdominowany został przez przesyłki B2B. Ich udział w przychodach firm kurierskich wynosi aż 78 proc. Paczki wysyłane poza Polskę charakteryzują się również najwyższą średnią ceną. Paczki nadawane do klientów indywidualnych stanowią obecnie 12 proc. wartości oraz 15 proc. wolumenu międzynarodowego rynku KEP. Dla porównania w roku 2011 stanowiły one odpowiednio 8 proc. i 12 proc. (źródło: https://www.pwc.pl/pl/pdf/kep-raport-pwc.pdf).

Bezpieczeństwo i czas dostawy

Przy przesyłkach zagranicznych duże znaczenie podczas podpisywania umowy ma ich ubezpieczenie. Na rynku brytyjskim pakiety ubezpieczeń kurierskich określane są mianem courier insurance. Stają się one coraz popularniejsze, np. za sprawą https://www.insurancefactory.co.uk/van-insurance/courier-insurance. Firma kurierska, ubezpieczając swoje przesyłki międzynarodowe, pozwala dochodzić roszczeń finansowych klientowi w przypadku zniszczenia lub zagubienia paczek. Tym samym ochrania też siebie, zarówno jeśli do błędu doszło z jej winy, jak i z przyczyn niezależnych.

Paczka nadawana za granicę powinna być rejestrowana, aby nadawca i odbiorca mogli śledzić proces jej dostarczania na bieżąco (online lub telefonicznie). Oba podmioty link do takiego narzędzia otrzymują zaraz po nadaniu przesyłki. Dzięki temu dokładnie wiadomo, gdzie paczka się znajduje, a ryzyko jej zaginięcia maleje.

Dostarczenie paczki za granicę w trybie ekspresowym trwa od 1 do 3 dni – jeśli odbywa się do najbliższych sąsiadów Polski, lub 4-5 dni – gdy są one wysyłane do takich krajów, jak Szwajcaria, Portugalia czy Włochy. W tydzień paczka dociera do państw bałkańskich, a ze względu na odległości oraz procedury celne dłużej jej dostarczenie trwa poza Europę i do Rosji.

Komentarze wyłączone.