• 2018-06-20

FestivALT. Nowe nurty radykalnej sztuki żydowskiej w Polsce?

Alternatywnie, bezkompromisowo i z solidną dozą staropolskiej hucpy, bez której nie sposób zrozumieć całej złożoności polsko-żydowskiej przeszłości i teraźniejszości – FestivALT właśnie ogłosił swój program. Druga edycja jedynego w Polsce festiwalu radykalnej sztuki żydowskiej to 9 dni teatru, sztuk wizualnych, interwencji artystycznych, wymiany myśli i działań miejskich.

Performance „Żyd na Szczęście”, w roli Żyda na Szczęście Michael Rubenfeld (źródło: materiały prasowe organizatora)

Performance „Żyd na Szczęście”, w roli Żyda na Szczęście Michael Rubenfeld (źródło: materiały prasowe organizatora)

Współczesny Krakow to z jednej strony miejsce odnowy życia żydowskiego w Polsce, a  z  drugiej miejsce zapomnienia i wyzysku żydowskiej pamięci. Spotykają się tu i ścierają interesy oraz opinie lokalnych, zróżnicowanych wspólnot żydowskich z poglądami przyjezdnych Żydów o rozmaitych perspektywach na żydowskie odrodzenie i poholokaustową pustkę, a także Polaków – często o żydowskich korzeniach – zainteresowanych kulturą żydowską. Silnie słyszany jest również głos corocznego, organizowanego przez nie-żydowskich Polaków, największego w Europie Festiwalu Kultury Żydowskiej. Na wszystkim odciskają swoje piętno nieubłagane siły historii: Holokaust i czas komunizmu, które wciąż oddziałują na tutejszą społeczność, oraz bardziej współczesne siły kapitalizmu i gentryfikacji, którym podlega miasto. Współczesny żydowski Kraków to miejsce tak fascynujące, jak  skomplikowane.

Organizowany przez międzynarodowy kolektyw żydowskich artystów FestivALT powstał z  ambicji odniesienia się do tych złożoności. Odbywa się w tym samym czasie co znany krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej, nie jest jednak częścią mainstreamu. Twórcy kolektywu widzieli palącą potrzebę stworzenia przestrzeni dla sztuki zaangażowanej, eksperymentu artystycznego i trudnych pytań o żydowską tożsamość, pamięć, dziedzictwo i przyszłość we współczesnej Polsce. W swoich projektach nie boją się kontrowersji i kłopotliwych tematów. W tym roku pytają m.in. Czy miejsca zagłady mogą być jednocześnie terenami rekreacji i pamięci? Czy można spłynąć łodzią po rzece bez wody? Czy obecna Polska jest miejscem dla Żydów, a może raczej „trzeba przeczekać“? oraz  Czy problematyczny fenomen Żydka z pieniążkiem można postawić na głowie?

FestivALT to oddolny projekt społecznościowy, który zaprasza członków lokalnej społeczności, przyjezdnych i lokalsów, aby naprzemiennie pełnili rolę twórców, widzów i interlokutorów. Wszystkie prezentowane w tym roku projekty to oryginalne inicjatywy artystyczne, które powstały specjalnie na FestivALT, nowe projekty w trakcie realizacji lub takie, które tutaj będą miały swoją pierwszą odsłonę.

2. FestivALT
23 czerwca do 1 lipca 2018 roku
Kraków

Komentarze wyłączone.