Domy na kółkach: jak wybrać kampera?

Kupno kampera jest niczym zakup mieszkania – ilość rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, jest ogromna. Co jednak jest w tym wszystkim najważniejsze?

źródło: materiały reklamodawcy

źródło: materiały reklamodawcy

Najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przy zakupie kampera, jest uprzednie zabranie go do mechanika. Może być to zwykły warsztat samochodowy, jednak warto się wcześniej upewnić, czy w pobliżu nie ma warsztatu specjalizującego się w takich pojazdach. Należy się również zorientować, gdzie w okolicy istnieje możliwość zważenia pojazdu – jeśli jego masa odbiega od tej zapisanej w dokumentach, można spodziewać się problemów zarówno podczas rejestracji pojazdu czy przeglądu technicznego, jak i kontroli wagowej na drodze. Ponadto istnieją rzeczy, które możemy sprawdzić na własną rękę.

Co sprawdzić na pierwszym miejscu?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić czy dane takie jak model, numer nadwozia, rok produkcji i inne zapisane w dokumentach zgadzają się z tymi umieszczonymi na pojeździe oraz czy sprzedawca jest w stanie przedstawić dokumentację serwisową pojazdu. Brak tej ostatniej powinien wzbudzić naszą czujność. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie opon – równomiernie starte bieżniki świadczą o dobrym wyważeniu auta, co jest niezwykle istotne dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Następnie warto przyjrzeć się podwoziu w poszukiwaniu rdzy i możliwych wycieków z silnika czy układu kierowniczego. Musimy również zwrócić uwagę na to, czy zbiorniki na wodę we wnętrzu pojazdu są pełne. Jeśli są puste, może to oznaczać, że sprzedawca próbuje ukryć przed nami pewne usterki, takie jak nieszczelność instalacji czy wady urządzeń takich jak pompa wody czy elementy systemów spustowych. W takim wypadku należy zażądać napełnienia zbiorników i przeprowadzić dokładne oględziny wszystkich urządzeń wykorzystujących wodę (prysznice, zlewy etc.). Wszelkie usterki tych miejsc wiążą się z dodatkowymi kosztami ich naprawy. Najmniej uwagi powinniśmy poświęcać wadom estetycznym; przy odrobinie wprawy jesteśmy w stanie naprawić je samodzielnie, niewielkim kosztem, przy okazji nadając swojemu kamperowi bardziej osobisty wygląd.

Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego ubezpieczenia nie jest prosty. Polisy oferowane przez większość firm, ze względu na wysokie stawki, mogą się okazać po prostu nieopłacalne, szczególnie dla właścicieli, dla których karawaning jest tylko formą weekendowego hobby. W Wielkiej Brytanii bardzo popularnym rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z usług firm zajmujących się ubezpieczeniami specjalistycznymi. W ich ofercie, obok np. polis dla taksówkarzy, kurierów czy posiadaczy samochodów zabytkowych są również ubezpieczenia zwane motorhome insurance, dedykowane właśnie kierowcom kamperów. Przykładem takiej firmy może być https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/motorhome-insurance/. Znalezienie podobnej oferty na rynku polskim może okazać się sporą oszczędnością.

Komentarze wyłączone.