• 2018-06-20

Bownik – Rewers

Galeria Fotografii pf zaprasza od 22 czerwca na wystawę fotografii Bownika Rewers. Bownik od dwóch lat dokumentuje ubrania znajdujące się w muzeach. Korzystając z konwencji fotografii muzealnej – szare tło, neutralne światło – włącza swoje obrazy w obiektywny zapis. Zdjęcia jednak nie wpisują się w znane historyczne narracje. Przedstawiają gest odwrócenia ubrań na lewą stronę, symbolicznie przywołując możliwość innego odczytania.

© Bownik, „Rewers 1” (Łowicz, Muzeum Etnograficzne Warszawa), 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

© Bownik, „Rewers 1” (Łowicz, Muzeum Etnograficzne Warszawa), 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stroje historyczne gromadzone w muzeach często stają się oprawą utrwalającą uproszczony obraz lub obraz koncentrujący się tylko na estetyce. Ale jest też „druga strona“, często pomijana i nieobecna. Prawa buduje, utrwala znaczenia historyczne, natomiast  lewa uwalnia głos tego, co nie miało być reprezentowane. Istotne stają się aspekty przywołania demokracji rejestrów i odwołanie do historycznego ciężaru ubioru. Rewers przeciwstawia się także uproszczonemu odczytowi fotografii, opartemu na gotowych automatycznych odpowiedziach. Pewności, która pojawia się w chwili uznania przedstawienia za przyporządkowane do znanego muzealnego schematu.

Fotografie zostały wykonane dotychczas w Polsce, na Białorusi i w Rosji.

Bownik – studiował filozofię na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP). Do najbardziej znanych prac artysty należą fotograficzne cykle: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i Koledzy. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum In Huis Marseille, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Bibliotece Narodowej, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i w zbiorach prywatnych. W 2014 r. był nominowany do Paszportów Polityki. Jego książka Disassembly, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Ta sama książka została nominowana do Kassel Photobook Award 2014.

Bownik. Rewers
Organizator: CK Zamek w Poznaniu
Wernisaż: 22 czerwca 2018 roku, godz.19.00
Wystawa czynna do 31 lipca 2018 roku
Galeria Fotografii pf w Poznaniu

Komentarze wyłączone.