• 2018-06-19

Entropia – wystawa fotografii Zdzisława Dadosa

W czerwcu, galeria Miejsce przy Miejscu 14 na wystawę wrocławskiego fotografa Zdzisława Dadosa, który porusza kwestie entropii jako spoiwa dla swoich prac.

Fot. Zdzisław Dados (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Zdzisław Dados (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jubileusz to przedziwny punkt w czasie – rocznica istotnego wydarzenia, święto procesu lub stanu który ciągle trwa. Jest to też moment wymuszający podwójne spojrzenie w przeszłość ten punkt zerowy, w którym wszystko się zaczęło i przyszłość, czyli w czas, który nadejdzie. Spojrzenia Zdzisława Dadosa jest w obu tych przypadkach spokojnie bezlitosne. Świat na fotografiach artysty powoli się rozpada, odchodzi – wielka imperia nie mają już dziś żadnego znaczenia, zamieniają się w resztki, a twarze starych ludzi, zrobione gdy miała dwadzieścia kilka lat zamieniają się w jego własna twarz. Obserwując upadek i rozpad, Dados medytuje nad zawartą w tym porządku fizyczną prawidłowością entropii. I w przedziwny sposób, przez estetykę i akceptację wprowadza w ten chaos porządek. Pozwala mi to na różnorodność tematyczną i poszukiwanie piękna w bałaganie – mówi artysta. Entropia jest spoiwem dla niezwiązanych ze sobą fotografii.

Wystawa jest jednocześnie świętem 55-lecia pracy twórczej artysty i elementem obchodów święta Wrocławia.

Zdzisław Dados urodził się w 1942 roku w Kostopolu na Wołyniu. Młodość spędził w Lublinie, gdzie pobierał nauki w liceum oraz jako wolny słuchacz na Wydziale Historii Sztuki KUL. Fotografuje od 1960 roku. W latach 1962–1969 działał aktywnie w Fotoklubie Zamek w Lublinie. W Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) jest od 1979 roku. Jako młody fotograf był zafascynowany twórczością Zdzisława Beksińskiego, który na tym etapie swojej twórczości również pasjonował się fotografią. W latach 1982–1987 Zdzisław Dados pracował w Stanach Zjednoczonych jako fotograf reklamowy. Do swojego dorobku artystycznego może zaliczyć 30 wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w ponad 250 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, wydawnictwach albumowych oraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Zdzisław Dados. Entropia
Organizator: Ośrodek Postaw Twórczych / Miejsce przy Miejscu 14
Od 22 czerwca do 20 lipca 2018 roku
Wernisaż: 22 czerwca 2018 roku, godz. 19.00
Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu

Komentarze wyłączone.