Kontrakt rysownika

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza od 22 czerwca na wystawę Kontrakt rysownika. Galeria zaprosiła Karolinę Bielawską, Julie Chovin oraz Rafała Żarskiego do stworzenia dzieła/projektu artystycznego, którego tematem będzie Pałac Branickich. Tytuł wystawy nawiązuje też do filmu Petera Greenawaya.

Karolina Bielawska, „Kompleks”, Pałac Branickich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Bielawska, „Kompleks”, Pałac Branickich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Kontrakt rysownika stanowi podsumowanie pobytów rezydencyjnych, w których od lipca do września 2017 roku uczestniczyli kolejno: Karolina Bielawska, Julie Chovin i Rafał Żarski. I chociaż Galeria Arsenał mieści się w sąsiedztwie Pałacu od ponad 50 lat, Kontrakt rysownika jest pierwszą wystawą, której tematem stało się to szczególne usytuowanie instytucji.

Pałac Branickich jest centralnym punktem i najważniejszym budynkiem w mieście. W 1691 roku Stefan M. Branicki rozpoczął przebudowę swojej białostockiej siedziby, przekształcając ją w barokową rezydencję wg projektu znanego już wówczas holenderskiego architekta Tylmana z Gameren. Prace trwały do 1697 roku, a śmiałe decyzje architekta zadecydowały o dzisiejszym wyglądzie Pałacu. Plany Stefana Branickiego rozwinął z wielkim powodzeniem jego syn Jan Klemens, i to on nazywany jest twórcą wielkiego Białegostoku. Nie można pominąć roli trzeciej żony hetmana Branickiego, Izabelli z Poniatowskich Branickiej, która „wniosła do związku pół miliona złotych posagu i wyższą kulturę”.

Tekst: Agata Chinowska

Kuratorki: Agata Chinowska, Sylwia Narewska

Więcej o wystawie Kontrakt rysownika można przeczytać w artykule na stronach serwisu Wydarzenia.o.pl.

Kontrakt rysownika
Od 22 czerwca do 23 sierpnia 2018 roku
Galeria Arsenał w Białymstoku

Komentarze wyłączone.