5. Spotkania Nieprzypadkowe Oko nigdy nie śpi

Od 1 do 4 lipca w Ostromecku, Bydgoszczy i Toruniu odbędzie się 5. edycja festiwalu Spotkania Nieprzypadkowe Oko nigdy nie śpi. Oprócz twórców festiwalu z Fundacji Czarny Karzeł – Marty Filipiak i Jacka Puzinowskiego, gośćmi konferencji byli: pisarka i znawczyni sztuki surrealistycznej Agnieszka Taborska, filozof religii prof. Zbigniew Mikołejko, muzyk i osobowość telewizyjna Czesław Mozil oraz reżyser filmowy prof. Marcin Giżyński.

5. Spotkania Nieprzypadkowe Oko nigdy nie śpi (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Spotkania Nieprzypadkowe Oko nigdy nie śpi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oko jest festiwalem wielu sztuk. Motto tegorocznej edycji – Twarz i maska, sformułował profesor Mikołejko. Zgodnie z tradycją, właśnie wokół idei wiodącej obracały się będą wszystkie festiwalowe wydarzenia. Tak mówił o tym podczas konferencji:

W dzisiejszym świecie maska coraz częściej zastępuje twarz. To dramatyczny problem, bo mówiąc o twarzy i masce mówimy o tym, co jest w nas prawdziwe i autentyczne. Tymczasem maska wżarła się tak głęboko w naszą twarz, że wydaje się, iż nie ma już sensu mówienie o twarzy.

Festiwal Oko nigdy nie śpi łączy w sobie performance, literaturę, film, muzykę, sztukę współczesną, a nawet operę. Jest też po prostu miejscem, w którym spotykają się ludzie z różnych światów – nauki, sztuki, a nawet show-biznesu. Dzięki temu podczas Oka rodzą się nowe idee, koncepcje artystyczne i społeczne.

Przykładem może być opera Niedokończone życie Phoebe Hicks w wykonaniu Chóru Społecznego Czarnego Karła, która zostanie wystawiona 3 lipca w Pałacu Starym w Ostromecku. Opera powstała w oparciu o książkę Agnieszki Taborskiej, która jak sama przyznała podczas konferencji „czuje się matką chrzestną festiwalu”. Faktycznie, pisarka gości na Oku od samego początku i jest twórczynią osi ideowych jego drugiej i trzeciej edycji. Opera będzie dla niej całkowitym zaskoczeniem i zobaczy ją po raz pierwszy w chwili premiery.

Tekst Agnieszki Taborskiej opowiada o Phoebe Hicks, kobiecie-medium spirytualistycznym, postaci fikcyjnej, ale zbudowanej w oparciu o prawdziwe historie ze wschodniego wybrzeża USA.

Na festiwalu wystąpi też znany muzyk Czesław Mozil, lider formacji Czesław Śpiewa, który wystawi swój autorski projekt Czesław Mozil Solo Akt. W Solo Akcie Mozil opowiada historię swojego życia:

Opowiadam historię chłopaka, który się wychował z dzieciakami o innych kolorach skóry niż biała, w innym kraju niż się urodził, a piosenki w tej opowieści stają się tylko pretekstami do kolejnych wyznań.

Program festiwalu obejmuje 28 wydarzeń (nie licząc Prologu) wykorzystujących różne formy ekspresji. Film reprezentują pokazy prof. Marcina Giżyńskiego, Izabeli Plucińskiej (film animowany), Krzysztofa Nowickiego (kino dokumentalne), Britt Al-Busultan (warsztaty eksperymentu filmowego) i Agnieszki Taborskiej (film Popołudniowe sieci Maji Deren).

Na festiwalu zaprezentują się performerki: Angelika Fojtuch, Lucyna Viale i Emilia Orzechowska, malarze i graficy Grzegorz Pleszyński, Irmina Pisarek, Waldemar Malak, Andrzej Kaliski. Będą też fotografie Łukasza Owczarzaka, recital Józefa Jodkowskiego, koncert medytacyjny zespołu Rezonans, opera Chóru Społecznego Czarnego Karła, Antydepresyjna Akademia Dźwięku, występ Dagi Gregorowicz z grupy Dagadana i Sławomira Szudrowicza z Something Like Elvis. Przygotowano też spotkania autorskie z Andą Rottenberg, Krystyną Mazurówną, Urszulą Ussakowską-Wolff, Agnieszką Taborską i Zbigniewem Mikołejką.

W tym roku główną kwaterą festiwalu będzie zespół pałacowo-parkowy w podbydgoskim Ostromecku, ale wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce także w Bydgoszczy i Toruniu.

5. Spotkania Nieprzypadkowe Oko nigdy nie śpi
Prolog festiwalu: od 28 do 30 czerwca 2018 roku, Bydgoszcz
Festiwal: od 1 do 4 lipca 2018 roku
Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku k. Bydgoszczy / Toruń
Organizator: Fundacja Czarny Karzeł

Komentarze wyłączone.