Michel Houellebecq i Michał Witkowski | Filmy o pisaniu

Michel Houellebecq i Michał Witkowski to dwaj pisarze, którzy lubią „poszerzać pole walki literackiej” o inteligentną grę z własnym medialnym wizerunkiem. Filmoteka Narodowa zaprasza na dwa mockumenty o najsłynniejszym francuskim prozaiku, a także – pomiędzy projekcjami – na rozmowę o wielu wcielaniach Michaśki.

„Przeżyć: metoda Michela Houellebecqa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przeżyć: metoda Michela Houellebecqa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00, projekcją groteskowej komedii Porwanie Michela Houellebecqa Guillaume’a Nicloux, utrzymanej nieco w duchu Larry’ego Davida. We wrześniu 2011 roku, w czasie trasy promocyjnej Mapy i terytorium, Michel Houellebecq zostaje porwany przez trzech porywaczy-amatorów. Najsłynniejszy współczesny pisarz francuski, a jednocześnie mistrz medialnego i wizerunkowego blefu, dokłada za pomocą tego filmu kolejną cegiełkę do swojej konsekwentnie konstruowanej publicznej persony – równie uroczej, co irytującej.

Następnie, o filmie, Michelu Houellebecqu, strategiach medialnych pisarzy, a także o wielu wcieleniach Michaśki opowie Michał Witkowski, autor między innymi Lubiewa, Drwala i Fynf und cwancyś. Spotkanie poprowadzi autor Dwutygodnik.com Maciej Jakubowiak.

Po rozmowie będzia miała projekcja filmu Przeżyć: metoda Michela Houellebecqa (reż. A. Hagers, E. Lieshout, R. Brummelen), zainspirowanego esejem Rester vivant z 1991 roku, w którym Houellebecq pisał o niespełnionych artystach, roli poety i problemach psychicznych. Iggy Pop, zafascynowany tym tekstem, wchodzi w rolę przewodnika po życiu i odwiedza pisarza w jego domu. Ale czy osoba, którą spotyka, to rzeczywiście Michel?

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Dwutygodnik.com Filmy o pisaniu, poświęconemu dialogowi literatury z kinem. Organizatorzy skupiają się wyjątkowo nie na adaptacjach powieściowych, lecz na próbach opowiedzenia językiem filmu o pisaniu i czytaniu – o tym, jak życiorysy pisarzy kształtowały ich książki, ale także o tym, jak książki kształtują życiorysy czytelników.

Michel Houellebecq i Michał Witkowski | Filmy o pisaniu
23 czerwca 2018 roku, godz. 18.00
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Sala Ziemia Obiecana | ul. Wałbrzyska 3/5

Komentarze wyłączone.