• 2018-06-18

Festiwal NON-FICTION 2018

NON-FICTION po raz trzeci w Krakowie! Festiwal odbędzie się w pierwszy weekend lipca – wśród gości części literackiej m.in.: Rana Dasgupta, Filip Springer, Aleksandra Łojek, Francesco M. Cataluccio, Marcin Kołodziejczyk, Paulina Wilk, Marek Mazower czy Joanna Czeczot.

Festiwal NON-FICTION, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal NON-FICTION, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem trzeciej edycji festiwalu będzie Miasto. Organizatorzy mają nadzieję, że uda się pokazać jego współczesny obraz– od miast-państw, będących ogromnymi aglomeracjami, przez obrazki słynnych światowych i polskich metropolii, po największy wyrzut sumienia polskich reporterów, czyli małe miasteczka.

To, co zdecydowanie wyróżnia „NON-FICTION”, to przekrojowe podejście do reportażu: nie tylko literatura, ale także fotografia, film, reportaż radiowy, być może coś jeszcze – mówi Szymon Pasaj ze Stowarzyszenia Re-prezentacje.

Listę gości otwiera oczywiście Filip Springer​, którego reporterskie książki o miastach zyskały status lektur obowiązkowych. Paulina Wilk opowie o swoich podróżach po 9 metropoliach, spisanych w książce Pojutrze. O miastach przyszłości. Spotkać będzie można także Marcina Kołodziejczyka​, nagradzanego reportera i pisarza od lat zajmującego się tematyką społeczną związaną z miastami i miasteczkami. Aleksandra Łojek​, autorka reportażu Belfast. 99 ścian pokoju, opowie o mieście, w którym „przeszłość dzieje się teraz”, a historia i ideologia określają codzienność mieszkańców.

O Petersburg. Miasto snu będzie można zapytać Joannę Czeczot​. Na festiwalu silnie zaistnieje też projekt Światła małego miasta – zbiór tekstów młodych reporterów z Instytutu Reportażu​, którzy odwiedzili 35 miast z populacją poniżej 20 tys. mieszkańców. W ramach cyklu Premiery 2018 spotkamy się z Beatą Chomątowską​, której Betonia – opowieść o miejskich blokowiskach – ukazała się pod koniec maja.

Po raz pierwszy na festiwalu pojawią się goście zagraniczni. Francesco Matteo Cataluccio – autor wielu publikacji na temat dziejów i kultury Polski oraz Europy Środkowej, redaktor włoskiego wydania dzieł Gombrowicza, Herlinga-Grudzińskiego czy Schulza. Autor książki Czarnobyl będącej próbą odtworzenia historii wymazanej z ludzkiej pamięci przez tragedię związaną z wybuchem reaktora. Rana Dasgupta to z kolei brytyjski pisarz i eseista. Autor powieści Tokyo Cancelled i Solo. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017 z książką Delhi. Stolica ze złota i snu.

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi.

Festiwal NON-FICTION 2018
Od 6 do 8 licpa 2018 roku
Kraków

Komentarze wyłączone.