• 2018-06-16

Światowy Dzień Uchodźcy: Eldorado

Kino Pod Baranami zaprasza na wspólne obchody Światowego Dnia Uchodźcy. W programie wyróżniony na Berlinale dokument Eldorado Markusa Imhoofa, który podaje w wątpliwość obecną politykę imigracyjną Europy. Po seansie odbędzie się spotkanie z jednym z bohaterów filmu.

„Eldorado” reż. Markus Imhoof, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Eldorado” reż. Markus Imhoof, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach Światowego Dnia Uchodźcy ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, co roku 20 czerwca, w ponad stu krajach odbywają się uroczystości i organizowane są wydarzenia, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie. Z tej okazji okazji Kino Pod Baranami zaprasza na wyjątkowy wieczór filmowy, podczas którego widzowie zobaczą dokumentalny film Eldorado. Kiedy urodzony w 1941 roku reżyser filmu Markus Imhoof (Więcej niż miód) był małym chłopcem i mieszkał w Szwajcarii, jego rodzice przyjęli do domu młodą włoską uchodźczynię o imieniu Giovanna.

Niestety, globalna polityka rozłączyła dwójkę dzieci. Wspomnienia z tych wydarzeń skłoniły Imhoofa do odniesienia się do obecnej polityki uchodźczej w Europie. W swoim filmie śledzi losy uciekinierów na Morzu Śródziemnym, w Libanie, we Włoszech, Niemczech i w Szwajcarii, próbując odpowiedzieć na pytanie, jak naprawdę traktowani są uchodźcy w dzisiejszym świecie. Film otrzymał specjalne wyróżnienie Amnesty International podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie. Po seansie z widzami spotka się jeden z bohaterów filmu, Raffaele Falcone.

W Kinie Pod Baranami pojawi się również reżyser, malarz i grafik Mohsen Hossaini, który gościł w Krakowie w 2016 roku podczas 3. Przeglądu Filmów Afgańskich. Uczestnicy pokazu zobaczą jego najnowsze dzieło – krótkometrażową animację Czerwona rybka. Pomysłodawczynią i główną organizatorką wydarzenia jest pani Anna Minkiewicz.

Przed oraz bezpośrednio po projekcji, będzie można nabyć rękodzieła samowystarczalnej grupy afrykańskich uchodźców, działających w ramach spółdzielni ScART w Rzymie. Co roku zbierają oni kilka tysięcy kilogramów plastikowych odpadów oraz książek telefonicznych, z których następnie wytwarzają przedmioty codziennego użytku jak torby, portfele i akcesoria domowe, a także biżuterię i ozdoby. W ten sposób nie tylko zarabiają na swoje utrzymanie, ale i pomagają sprzątać miasto, które ich przyjęło. W miarę możliwości finansowych wspierają również darmowe szpitale EMERGENCY udzielające pomocy ofiarom konfliktów wojennych. Zysk ze sprzedaży zostanie w całości przekazany twórcom tych unikatowych wyrobów, stąd mile widziane są wszelkie nadwyżki względem podanych cen.

Światowy Dzień Uchodźcy: Eldorado
20 czerwca 2018 roku, godz. 20.00
Kino pod Baranami, Kraków

Komentarze wyłączone.