• 2018-06-16

Premiera w Starym – Audiencja 89

Stary Teatr w Krakowie zaprasza na premierę spektaklu Audiencja 89 w reżyserii Tomáša Svobody, która realizowana jest według ostatniej sztuki i innych utworów Bogusława Schaeffera.

Bogusław Schaeffer, „Audiencja 89”, reż. Tomáš Svoboda (źródło: materiały prasowe teatru)

Bogusław Schaeffer, „Audiencja 89”, reż. Tomáš Svoboda (źródło: materiały prasowe teatru)

Bogusław Scheaffer: Pisałem i piszę sztuki dla teatru, dla aktorów, dla reżyserów, nie piszę ich do czytania, choć – przeczytanie ich jest konieczne, gdy się chce je wystawić. Przeczytanie spokojne, uważne, bo to sztuki składające się z wielu warstw, które trzeba (można, warto) poznać, z tajemnic, które warto (można, trzeba) zgłębić, z pomysłów, które można (trzeba, warto) wykorzystać dla teatru, obojętne, czy jest się twórczo do sztuki nastawionym reżyserem czy tylko kochającym teatr czytelnikiem. (…)

Zauważono to od razu, że moje sztuki nie posiadają wyraźnie zarysowanego tematu, a nawet czasem składają się ze scen luźnych i jakby oderwanych. Moje kompozytorskie doświadczenie podszeptuje mi, że czynię dobrze, że jestem w najlepszym porządku. Ów tak pożądany porządek, wspólny tematyczny mianownik, pojawia się w czasie sztuki niemal automatycznie i sądzę, że słusznie zabiegałem o inne rzeczy, o inne walory teatralności, nie o monotematyczność, nie o wyrazisty profil sztuki, nie o jej – broń Boże – tendencje…

Fragment przedmowy do: B. Schaeffer, Utwory sceniczne, Salzburg 1992

Realizatorzy:

Reżyseria: Tomáš Svoboda
Scenografia i kostiumy: Mariana Kuchařová
Opracowanie muzyczne: Marek Chołoniewski

Koncert utworów Bogusława Schaeffera w Strefie Be wykonują: Stowarzyszenie Artystyczne „Muzyka Centrum” – Olga Szwajgier, Marek Chołoniewski, Mariusz Pędziałek, Jan Pilch, Kazimierz Pyzik, GrupLab Bożena Boba-Dyga, Kataryna Gryvul, Dominika Peszko, Artur Lis,Marcin Strzelecki, Leszek Hefi Wiśniowski.

Występują: Rafał Jędrzejczyk, Bogdan Słomiński, Łukasz Szczepanowski, Marcin Sztendel, Stowarzyszenie Artystyczne „Muzyka Centrum”, Aleksandra Nowosadko.

Bogusław Schaeffer, Audiencja 89
Premiera: 22 czerwca 2018 roku, godz. 19.30
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Komentarze wyłączone.