• 2018-06-15

Znamy pierwsze wydarzenia Ars Independent 2018

Tegoroczna odsłona tego katowickiego festiwalu filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu odbędzie się tym razem od 25 do 30 września. Przez 6 dni podczas ponad 40 wydarzeń odkrywać będziemy najróżniejsze oblicza współczesnej kultury audiowizualnej. Jak co roku odwiedzimy: Katowice Miasto Ogrodów, kina studyjne Rialto, Światowid i Kosmos, Akademię Sztuk Pięknych oraz festiwalową klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem.

Choked&Blind! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Choked&Blind! (źródło: materiały prasowe organizatora)

FILM

Konkurs Czarny Koń Filmu to jak zawsze 6 pełnometrażowych filmów debiutujących reżyserek i reżyserów. Nagrodę – statuetkę i tytuł Czarnego Konia oraz 500 EUR – w tym i pozostałych konkursach przyzna festiwalowa publiczność. Nominowane tytuły poznamy we wrześniu.

„Bohaterowie zmieniają twarze, imiona i nazwiska. Tylko jedna rzecz łączy ten filmowy patchwork, miłość” – zdradza Matylda Badera, koordynatorka festiwalowego programu. O czym mowa? Ladies & Gentlemen: Final Cut (2012) György’a Pálfiego to majstersztyk „found footage”. Fragmenty z blisko 500 filmów – od Siedmiu samurajów, przez Czy leci z nami pilot?, po serialowe Twin Peaks – składają się nie tylko na imponujący kinofilski hołd, ale również bezkompromisową implementację idei kultury mash-upu. Na Ars Independent film ten zobaczymy z autorską muzyką na żywo, skomponowaną specjalnie na festiwal przez katowickie trio Bękarty Bacha.

W corocznej sekcji dokumentów i filmów muzycznych Miasto Muzyki tym razem przyjrzymy się klasycznym produkcjom. W programie m.in. Bird (1988) Clinta Eastwooda, oddający sylwetkę Charlesa Parkera – genialnego amerykańskiego saksofonisty i prekursora bebopu. W narkotycznym transie i alkoholowych oparach mierzył się z własnymi demonami, z jednej strony rewolucjonizując jazz, z drugiej – zmierzając niestety ku nieuchronnej, przedwczesnej śmierci.

ANIMACJA

W trzech konkursowych setach Czarnego Konia Animacji zobaczymy około 30 krótkometrażowych filmów animowanych. Tradycyjnie będzie to nietuzinkowy przegląd wyobraźni młodych twórców i przeróżnych kresek, jakie zna dzisiejsza animacja.

Stop!Motion! przypomni nam o istnieniu animacji poklatkowej. Ta zdawałoby się wymarła w cyfrowej dobie technika jak się okazuje trzyma się mocno w swojej niszy. Bohaterowie przeglądu „stają w obliczu nieoczekiwanego” – jak pisze Gaba Palicka, kuratorka animacji na Ars Independent. Do tego samego zapraszamy festiwalową publikę, odkrywając na nowo stop motion.

„Ladies & Gentlemen: Final Cut” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ladies & Gentlemen: Final Cut” (źródło: materiały prasowe organizatora)

GRY WIDEO

W galeriach Katowice Miasto Ogrodów czekać na nas będzie interaktywna wystawa Czarnych Koni Gier Wideo. 7 tytułów, w które zagramy w tym roku bez wątpienia wywróci nasze myślenie o dzisiejszych grach (i nie-grach).

Wyruszymy też w podróż Od Marienbadu do Novigradu, przez historię polskich gier wideo i gier wideo w Polsce. Marienbad – przez Bartka Kluskę uznany za pierwszą polską grę – cofnie nas w czasie do roku 1962. Od wrocławskich zakładów Elwro (gdzie na komputerze Odra 1003 Witold Podgórski napisał Marienbad), do wizyty w Wolnym Mieście Novigrad (w którym rozgrywa się akcja Wiedźmina 3: Dziki Gon), nieśpiesznie przewiniemy się przez ponad pół wieku historii elektronicznej rozrywki w Polsce.

Znowu o tym „co piszczy obecnie w polskim indie, a o czym będzie głośno dopiero po festiwalu” – jak dodaje Jacek Wandzel, kurator gier wideo – dowiemy się podczas Nocnej Giełdy Gier Wideo. Otwarte targi i showcase dla młodych, niezależnych studiów pozwolą nam zagrać w najnowsze produkcje: przedpremierowo i z żywym komentarzem obecnych na miejscu autorek i autorów. Warto przypomnieć, że na zgłoszenia do udziału w Nocnej Giełdzie organizatorzy czekają do 31 sierpnia. Formularz zgłoszeniowy i regulamin znaleźć można na stronie internetowej festiwalu.

WIDEOKLIP

Blisko 30 teledysków zobaczymy w konkursie Czarny Koń Wideoklipu. Podobnie jak w latach ubiegłych zanurzymy się w zakamarki youtube’a, które zostawią nas po seansie z refleksją: czy to jeszcze wideoklip? Powraca Choked&Blind! Vol. 2, czyli druga odsłona przeglądu szokujących teledysków, tym razem eksperymentować będzie z tabu transhumanizmu i fizycznej transgresji. Seans tylko dla widzów dorosłych. A z zupełnie innej beczki – po raz pierwszy na Ars Independent – propozycja dla najmłodszych i ich bliskich. Czarne Kucyki Wideoklipu to swojska lekcja o teledysku i jego historii osnuta wokół pytania „czym jest cover?”. Opowiadać będzie Maciej Gryzełko, festiwalowy kurator wideoklipu.

Ars Independent Festival 2018
film + animacja + gry wideo + wideoklip
Od 25 do 30 września Katowicach

Komentarze wyłączone.