Rama obrazu – od oprawienia na blejtramie po konserwację

Wielu artystów plastyków i niektórzy klienci, ze względu na brak funduszy decyduje się oprawić obraz na blejtramie w domu. Najczęściej, do wykonania ramy w domu są używane specjalne płaskie, cienkie listewki, które są kupowane w sklepach dla plastyków. Takie listewki są przycinane na odpowiednią długość blejtramu piłką do metalu. Następnie płaskie listewki są przybijane małymi gwoździkami  do blejtramu. Jest to jakieś zakończenie obrazu, które chroni przed ewentualnym uszkodzeniem.

źródło: materiały reklamodawcy

źródło: materiały reklamodawcy

Ramę do obrazu powinniśmy wykonać z drewnianej, sosnowej listwy, którą możemy kupić w punktach oprawy obrazów, np w firmie Norland.pl.

Ramę do naszego obrazu nie powinniśmy wykonywać na ścisły wymiar blejtramu, tylko z każdej strony powinniśmy pozostawić 2 mm luzu, aby zawsze klinami można było podciągnąć płótno blejtramu.

Do przycięcia listew można też wykorzystać specjalną skrzyneczkę uciosową pomagającą przyciąć listwę pod kątem 45 stopni. Do połączenia przyciętych listew możemy użyć metalowy kątownik narożnikowy, który montujemy od odwrocia.

Ramkę z blejtramem możemy połączyć na materiałowe taśmy, które łączymy zszywaczem tapicerskim. Jako zawieszkę, najlepiej użyć specjalny „krokodyl” który umożliwia pozycjonowanie zawieszonego obrazu.

Dlaczego ramy do obrazów lepiej wykonać przy pomocy specjalistycznych urządzeń?

Aby na dobrym poziomie wykonać ramę do obrazu należy mieć jednak profesjonalną piłę, która idealnie przycina listwę pod kątem 45 stopni. Piła jest wyposażona w specjalne zaciski pneumatyczne przytrzymujące ciętą listwę.

Przycięte w ten sposób listwy idealnie łączą się ze sobą, to znaczy nie ma żadnej szpary na łączeniach. Ponadto, aby złączyć przycięte listwy należy mieć specjalną zszywarkę do łączenia ramy. Taka profesjonalna, pneumatyczna zszywarka bardzo mocno dociska łączone listwy i po zszyciu w miejscach łączenia ramka wygląda „jakby była zrośnięta”, nie widać szpary i miejsca łączenia.

Oprócz estetyki w miejscach łączenia, ramka obrazu jest bardzo mocno na trwale połączona. Ze względu na konieczność użycia specjalistycznych urządzeń, lepiej jest złożyć zamówienie na wykonanie ramy do specjalistycznego punktu oprawy.

Mamy wtedy pewność, że wszystko zostanie wykonane na najwyższym poziomie. Pamiętajmy, że dobrze dobrana i wykonana rama może zdecydowanie podwyższyć wartość ekspozycyjną przeciętnego obrazu. Możemy również poprzez źle dobraną i wykonaną ramę całkowicie zepsuć wizerunek bardzo dobrze namalowanego obrazu.

Więcej o rodzajach ram i oprawianiu obrazów znajdziesz tutaj: http://katarzynatrochimiuk.pl/oprawa-obrazow-rodzaje-ram-ceny-wymiary.

Klienci dość często pytają: czy są jakieś uniwersalne zasady, reguły pozwalające dobrze wybrać kolor i profil ramy do tematyki i stylistyki obrazów?

Pamiętajmy, że nie ma uniwersalnie najlepszych wzorów ram, które pasują do każdego obrazu. Aby dobrze wybierać ramy do obrazów trzeba mieć nie tylko wyczucie kolorów, kompetencje i doświadczenie. Każda epoka w której powstawały obrazy tworzyła pewną stylistykę dotyczącą kolorów i kształtów profili.

W przeszłości, obrazy klasyczne, tradycyjne, historyczne były zazwyczaj oprawiane w kolorze; stare, mocno spatynowane złoto. Do oprawy obrazów używano ramy wklęsłe dające pewną przestrzeń.

Czy są jednak jakieś zasady, reguły aby dobrze dopasować kolor ramy do kompozycji kolorystycznej obrazu.

 • Jeżeli w obrazie występują ciepłe kolory: żółty, pomarańczowy, odcienie czerwieni, brązowy, kremowy, beżowy to starajmy się wybierać taki kolor ramki, który będzie nawiązywał do tycz ciepłych kolorów. Do takich obrazów możemy przymierzać różne odcienie złota czy też różne odcienie brązu.
 • Jeżeli w obrazie występują czy też przeważają zimne kolory (niebieski, błękitny, zielony, oliwkowy, fioletowy, szarości) to najczęściej do takich obrazów wybieramy ramy w różnych odcieniach srebra, szarości. Starajmy się „przymierzać” różne wzory ram w tym kolorze aby wytypować najlepiej pasujące kolory.
 • Obecnie, do obrazów współczesnych najczęściej wybieramy proste profile, czy też tzw. „ELKI” które delikatnie zamykają obraz i nie dominują swym kształtem i kolorem.
 • Wybierana ram nie może mocno kontrastować z kolorami obrazu.
 • Najczęściej wybieranymi kolorami do obrazów nowoczesnych to zmatowione lub szczotkowane srebro.
 • Pamiętajmy, że im większy jest nasz obraz tym szersza powinna być rama wybierana do tego obrazu.
 • Czy wystrój naszego wnętrza, gdzie ma być eksponowany obraz ma wpływ na kolorystykę i kształt wybieranej ramy? Jest generalna zasada, że przede wszystkim kolor i tematyka obrazu określa rodzaj wybieranej ramy. Stylistyka naszego wnętrza nie jest więc decydującym czynnikiem przy wyborze ramy do obrazu. Zalecane jest aby stylistyka naszych obrazów była dostosowana do stylistyki naszego wnętrza.
 • Obecnie do wielu współczesnych obrazów klienci zamawiają ramki z surowego drewna lub też bejcowane lub olejowane. Takie wykończenie dobrze wpisuje się do nowoczesnych wnętrz.

Jak powinniśmy czyścić nasze ramy?

Upływ czasu powoduje, że tradycyjne ramy wykańczane szlagmetalem, brązem czy płatkami złota pokrywają się starą patyną co dla wielu kolekcjonerów sztuki dawnej jest dodatkowym atutem. Takie ornamentowe ramy powinniśmy czyścić delikatnie pędzelkiem. Pamiętajmy, aby nigdy nie czyścić ram mokrą ściereczką, bo powoli przemywamy kolor, którym pokryta jest rama. Współczesne ramy powinniśmy przecierać suchą, delikatną ściereczką.

Jeżeli rama w naszym obrazie jest w złym stanie, to znaczy występują ubytki w ornamentach, jest szpara w miejscach łączenia, czy też straciła swoje dawne kolory to powinniśmy rozważyć renowacje ramy lub też zamówić nową ramę stylistyką pasującą do charakteru naszego obrazu. Odnowienie ramy najlepiej powierzyć specjalnym punktom zajmującym się renowacją ram.

Najczęściej renowacja starych ornamentowych ram obejmuje następujące czynności:

 • rozłączenie i ponowne złączenie poprzeczek ram,
 • rekonstrukcja brakujących ornamentów i wklejenie ich w miejscach ubytków,
 • zeszlifowanie powierzchni ramy,
 • wykończenie powierzchni szlagmetalem, brązem lub płatkami złota,
 • położenie patyny aby rama nawiązywała do okresu jej powstania,
 • wykonanie zawieszki.

Przy odnowieniu ramy, możliwe jest również pomalowanie ramy aby swym charakterem nawiązywała do naszego obrazu.

Renowacje ramy w Warszawie, najlepiej powierzyć specjalistycznym punktom zajmującym się odnawianiem ram. Należy mieć głęboką wiedzę, narzędzia i doświadczenie, aby profesjonalnie odnowić ramę do obrazu.

Należy pamiętać, aby obrazy i ramy były przechowywane w odpowiednich warunkach co zabezpieczy je przed zniszczeniem. Obrazy i ramy nie powinny być narażone na wahania temperatury i wilgotności, bo dość szybko następować będzie ich degradacja wymagająca regeneracji.

Komentarze wyłączone.