• 2018-06-15

4. Kromer Biecz Festival. Viva Handel, Viva Vivaldi!

Finał 4. edycji Kromer Biecz Festival zapowiada się nie tylko spektakularnie, ale i niezwykle emocjonująco. Podczas koncertu w gotyckiej kolegiacie pw. Bożego Ciała zabrzmią bowiem najpiękniejsze arie i fragmenty instrumentalne z oper Antonia Vivaldiego i George’a Friderica Handla w wykonaniu wybitnej mezzosopranistki Anny Radziejewskiej oraz Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz.

Royal Baroque Ensemble (źródło: materiały prasowe organizatora)

Royal Baroque Ensemble (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program koncertu otworzy uwertura do opery Farnace Antonia Vivaldiego (1678-1741). Ten genialny skrzypek i znakomity kompozytor, którego pomysły melodyczne, harmoniczne i kolorystyczne zadziwiają oryginalnością, zasłynął nie tylko jako autor przeszło 400 solowych koncertów instrumentalnych, wielu utworów kościelnych, ale również i kilkudziesięciu oper. Farnace miało swoją premierę w weneckim Teatro Sant’ Angelo w 1727 roku. Dzieło opowiada historię Farnacesa, króla Pontu, syna sławnego Mitrydata, który opiera się ofensywie Pompejusza. W wykonaniu Anny Radziejewskiej usłyszymy dwie arie Farnacesa z II aktu: pełną gniewu Gelido in ogni vena oraz brawurową Gemo in punto e fremo. Publiczność będzie miała okazję posłuchać również kantaty Cessate, omai cessate, przeznaczonej na alt i instrumenty solowe. Zabrzmi także budząca zachwyt słynna wirtuozowska aria Agitata da due venti, pochodzącą z opery Griselda, do libretta Carla Goldoniego. Premiera dzieła miała miejsce w weneckim Teatro San Samuele w 1735 roku. Dopełnieniem prezentacji bogatej twórczości Rudego Księdza, bo taki właśnie przydomek Vivaldi zyskał z uwagi na przyjęcie święceń kapłańskich i kolor włosów, będzie wykonanie pełnego uroku Koncertu e-moll na smyczki RV 134.

Muzyka Antonia Vivaldiego zabrzmi w powiązaniu z utworami innego genialnego twórcy późnego baroku – George’a Friderica Handla (1685-1759). Urodzony w Saksonii Handel, po przybyciu w 1711 roku do Londynu, z miejsca stał się najważniejszym kompozytorem angielskiego baroku, który wprowadził w Anglii modę na włoski styl operowy. O jego znaczeniu i zasługach dla muzyki angielskiej najlepiej świadczy fakt, że już w 1713 roku Handel został mianowany oficjalnym kompozytorem dworu angielskiego, zaś w 1719 roku, na życzenie króla Jerzego I, zorganizował zespół operowy Royal Academy of Music, do którego udało mu się sprowadzić znakomitych włoskich śpiewaków m.in. kastrata Senesino i sopranistki Francescę Cuzzoni i Faustinę Bordoni.

W wykonaniu Royal Baroque Ensemble usłyszymy Musette oraz Menuet z Handlowskiej opery Alcina. Akcja tej opery rozgrywa się w zaczarowanym świecie, w którym dominują miłosne zaklęcia, a magia i czary manipulują uczuciami kochanków. Premiera Alciny miała miejsce w londyńskim teatrze Covent Garden w 1735 roku. Dzieło Handla okazało się wielkim sukcesem, które tylko do końca pierwszego sezonu zostało powtórzone aż osiemnaście razy. Opera zniknęła jednak z operowego repertuaru na dwa wieki, by powrócić na dobre dopiero w połowie XX wieku. Z tego samego roku, co Alcina pochodzi również inne dzieło Handla – Ariodante. Akcja tej opery rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji. O rękę królewskiej córki Ginewry starają się albański książę Polinesso i włoski rycerz Ariodante, którego uczucie odwzajemnia Ginewra. Aby zdobyć rękę księżniczki, Polinesso ucieka się do podstępu. Według starego szkockiego prawa, kobieta, która wpuści do swojej sypialni mężczyznę przed ślubem, musi być ukarana śmiercią – chyba, że znajdzie się rycerz broniący jej czci… Pełna wokalnej wirtuozerii aria Dopo notte z III aktu śpiewana jest przez Ariodante, który nie posiada się z radości, że będzie mógł związać się ze swą ukochaną Ginewrą. Ten popis wokalno-instrumentalnej maestrii to tylko przedsmak tego, co czeka nas w przyszłym roku, podczas 5. edycji Kromer Biecz Festival, która dedykowana będzie muzyce barokowej.

Gwiazdą koncertu finałowego będzie słynąca z wykonawstwa muzyki dawnej wybitna mezzosopranistka Anna Radziejewska – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. W latach 1999 – 2017 była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Występowała w wielu znaczących teatrach operowych Europy takich jak Bayerische Staatsoper w Monachium, Theater an der Wien, Opéra National de Paris czy Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie; oraz na słynnych festiwalach takich jak Holland Festival, Maerz Festival Berlin i Salzburg Festspiele. Współpracowała z takimi reżyserami jak: Trisha Brown, Robert Carsen, Ryszard Peryt i Mariusz Treliński. Artystka ma również w dorobku współpracę z wieloma zespołami muzyki dawnej, m.in. z Collegium Musicum Köln, Concerto Vocale, Il Tempo, MACV, La Fenice, a także współczesnej jak Klangforum Wien i London Sinfonietta. Radziejewska jest laureatką nagrody Andrzeja Hiolskiego za najlepszy debiut operowy (2001). Dokonała wielu nagrań dla wytwórni fonograficznej DUX.

Solistce towarzyszyć będzie Royal Baroque Ensemble. Ten znakomity zespół instrumentalny specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej, ze szczególnym naciskiem na muzykę wokalno-instrumentalną. W skład formacji wchodzą wybitni i doświadczeni muzycy, którzy są również członkami takich zespołów jak: Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Arte Dei Suonatori, Wrocławska Orkiestra Barokowa czy Fundacja Akademii Muzyki Dawnej. Zespół wystąpi pod kierunkiem wybitnej klawesynistki, kameralistki i dyrygentki Lilianny Stawarz.

4. Kromer Biecz Festival
Od 1 do 5 sierpnia 2018 roku
Bieckie Biuro Festiwalowe

Komentarze wyłączone.