Witold Szabłowski Merhaba

„Gdybyście mieli przeczytać jedną jedyną książkę o Turcji, to macie ją właśnie przed sobą” – pisze o książce Merhaba. Reportaże z tomu Zabójca z miasta moreli i osobisty słownik turecko-polski Marcin Meller. Nowe wydanie głośnego zbioru reportaży Witolda Szabłowskiego już od 6 czerwca w księgarniach.

Witold Szabłowski „Merhaba. Reportaże z tomu Zabójca z miasta moreli i osobisty słownik turecko-polski” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Witold Szabłowski „Merhaba. Reportaże z tomu Zabójca z miasta moreli i osobisty słownik turecko-polski” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Kiedy osiem lat temu ukazał się Zabójca z miasta moreli, książką zachwycili się polscy i zagraniczni dziennikarze. Dziś Witold Szabłowski jest uznanym reportażystą w Polsce i na świecie. Jego Tańczące niedźwiedzie wydane przez Penguin Random House w tłumaczeniu Antoni Lloyd-Jones to jeden z największych sukcesów polskiego reportażu za granicą. Do tej pory nakładem tego wydawcy ukazały się książki takich autorów jak m.in. Bruno Schulz i Sławomir Mrożek.

Nowe wydanie Zabójcy z miasta moreli wzbogacone zostało subiektywnym słownikiem turecko-polskim autora. W Merhabie Witold Szabłowski rozmawia z kierowcami ciężarówek, prostytutkami, profesorami – każdym, kto może pomóc mu zrozumieć różne oblicza współczesnej Turcji. Słucha wstrząsających historii kobiet ściganych za splamienie honoru rodziny, opowieści o najsłynniejszym tureckim poecie o znajomo brzmiącym nazwisku Borzęcki, relacji rodziny zabójcy z miasta moreli – Mehmeta Ali Ağca – który dokonał zamachu na Jana Pawła II. Wydobywa ze swoich rozmówców skrywane głęboko marzenia, lęki oraz tęsknoty. Z ich barwnych, hipnotyzujących opowieści wyłania się obraz narodu targanego sprzecznościami – wahającego się między tradycją a nowoczesnością, świeckością a religijnością, dumą, niekiedy graniczącą z pychą, a poczuciem niższości. Świat egzotyczny i jednocześnie bliski.

Witold Szabłowski – dziennikarz i reportażysta. Autor książek Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji (2010), Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji (2014) i Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia (2016), które zdobyły uznanie w Polsce oraz na świecie. Laureat m.in. Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego, Nagrody im. Anny Lindh i nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za książkę Zabójca z miasta moreli otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike. W 2008 roku dostał wyróżnienie w konkursie Amnesty International dla autorów najlepszych tekstów dotyczących praw człowieka za artykuł To z miłości, siostro. Pisarz podpisał także kontrakt z jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw na świecie – Penguin Random House. Nakładem tego wydawnictwa ukazały się Tańczące niedźwiedzie.

Witold Szabłowski Merhaba
Od 6 czerwca 2018 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze wyłączone.