Zostań bohaterem zdjęć Rafała Milacha

Po raz kolejny znakomici polscy fotografowie zrealizują cztery sesje fotograficzne, których bohaterem może być każdy. Za aparatem staną Mikołaj Grynberg, Rafał Milach, Maciek Nabrdalik oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel. Cztery razy odbędą się otwarte dla publiczności spotkania z twórcami teatru i fotografii. I wreszcie – na zakończenie – wystawa wszystkich portretów oraz premiera artystycznych filmów poświęconych sztuce portretowania.

„Portret osobisty vol. 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Portret osobisty vol. 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podobnie jak w roku ubiegłym projekt będzie się odbywał na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

Portret osobisty… jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim „tu i teraz”.

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel – uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Spotkania będą miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Efektem spędzonego czasu będą zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w barze Studio każdy z fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Rozmówcami fotografów będą twórcy ze świata teatru, którzy w roli w prowadzących będą łączy dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści będą dyskutować także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Spotkania będą otwarte dla publiczności. Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.

Na zakończenie projektu Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2 wszystkie wykonane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie pt. Portret osobisty. Szczegóły projektu na stronie Wszyscy Jesteśmy Fotografiami.

Daty planowanych rekrutacji do sesji, sesji fotograficznych i spotkań:

Rafał Milach
rekrutacja do sesji: od 4 do 17 czerwca
sesje fotograficzne: 26 czerwca
spotkanie: 28 czerwca, godz. 18:00, barStudio

Mikołaj Grynberg
rekrutacja do sesji: od 18 do 28 czerwca
sesje fotograficzne: od 9 do 10 lipca
spotkanie: 12 lipca, godz. 18:00, barStudio

Maciek Nabrdalik
rekrutacja do sesji: od 27 lipca do 4 sierpnia
sesje fotograficzne: od 10 sierpnia
spotkanie: 28 sierpnia, godz. 18:00, barStudio

duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel
rekrutacja do sesji: od 20 sierpnia do 4 września
sesje fotograficzne: od 15 do 16 września
spotkanie: 25 wrzesnia, godz. 18:00, barStudio

Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2
Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami

Komentarze wyłączone.