Pokaz filmu Katarzyny Kozyry – Szukając Jezusa

Kino Helios oraz Galeria Arsenał zapraszają 18 czerwca na pokaz filmu Katarzyny Kozyry Szukając Jezusa w ramach cyklu Kino Konesera oraz na spotkanie z artystką.

Katarzyna Kozyra, „Szukając Jezusa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kozyra, „Szukając Jezusa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szukając Jezusa to najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia była informacja o tzw. syndromie jerozolimskim – ostrym zaburzeniu urojeniowym, opisanym w medycynie dopiero w drugiej połowie XX wieku. Cierpiący nań chorzy, odwiedzający Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem.

Artystka odbyła kilka podróży do Jerozolimy, by odnaleźć tam tych, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusami. Pierwsza z nich odbyła się w 2012 roku. Efektem wszystkich wyjazdów są setki godzin nagranych wywiadów, zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów, na której występują ludzie o różnych wierzeniach, wyznaniach i kolorach skóry, próbujący przekonać artystkę o swej cudowności i prawdziwości, kolejni Mesjasze oraz otaczający ją stale barwny tłum pielgrzymów oraz mieszkańców. Kozyra dociera do niesamowitych osobowości. Za każdym z jej bohaterów kryją się fascynujące historie, które układają się w całość, tworząc projekt mówiący o sposobach realizacji wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.

Katarzyna Kozyra – rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. Absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Działania Kozyry przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji. Laureatka m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa 2011) i Paszportu „Polityki” (Warszawa 1997). W 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie na 48. Biennale Sztuki w Wenecji za wideo-instalację Łaźnia męska prezentowaną w Polskim Pawilonie. W 2013 roku Huffington Post zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium. W 2014 roku została laureatką czwartej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za pomysł filmu eksperymentalnego Projekt X.

Sztuka Katarzyny Kozyry od lat porusza opinię publiczną, często wywołując ostrą polemikę. Artystka konsekwentnie podważa panujące stereotypy i poddaje krytycznej rewizji dyskursy społeczno-polityczne. W swych pracach dotyka najbardziej istotnych problemów: tożsamości i przemijania, życia i śmierci czy religii i seksu. Porusza się̨ w obszarze kulturowych tabu oraz klisz zachowań zakodowanych w życiu codziennym. Formalnie Kozyrze najbliższa jest tzw. sztuka nowych mediów, jednak artystka posługuje się wieloma technikami, przez co ciężko jest zaszufladkować jej twórczość.

Spotkanie z artystką poprowadzi Monika Szewczyk – od 1990 r. dyrektorka Galerii Arsenał w Białymstoku. To właśnie Szewczyk wraz zespołem wprowadziła białostocką galerię miejską w nowy ustrój, kompletnie zmieniła formułę galerii Biura Wystaw Artystycznych, przekształciła w Arsenał i wyprowadziła go na nowe wody. W efekcie w Białymstoku można oglądać dzieła najlepszych polskich twórców współczesnych. Zaś widzowie w kraju i za granicą mogą podziwiać metodycznie powiększaną kolekcję sztuki współczesnej – a tę białostocka galeria ma jedną z najlepszych w kraju. Arsenał łączy to, co lokalne, z tym, co uniwersalne, konsekwentnie pozostając rozpoznawalną w świecie sztuki marką.

Pokaz filmu Katarzyny Kozyry Szukając Jezusa oraz spotkanie z artystką
18 czerwca 2018 roku, godz. 18.30
Kino Helios, Galeria Alfa w Białymstoku

Komentarze wyłączone.