• 2018-06-14

Platynowe Lwy dla Jerzego Skolimowskiego

Platynowe Lwy to nagroda, którą corocznie przyznaje Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, by uhonorować całokształt twórczości wybitnych twórców. Dotychczas otrzymali ją m.​in. Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, a w ubiegłym roku do tego grona dołączył Jerzy Gruza. Tym razem nagroda trafi w ręce Jerzego Skolimowskiego.

Jerzy Skolimowski, fot. Rafał Malko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Skolimowski, fot. Rafał Malko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Skolimowski urodził się 5 maja 1938 roku. Podczas nauki w gimnazjum w Pradze, gdzie jego matka była attaché kulturalnym, zetknął się ze swoimi rówieśnikami – Milosem Formanem i Vaclavem Havlem. Pierwsze filmowe kroki stawiał w rodzinnej Łodzi, studiując reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej. Uwagę krytyki zwróciły uwagę już jego szkolne etiudy. Film Boks otrzymał Grand Prix na MFF o sporcie w 1962 roku w Budapeszcie. Jako poeta debiutował w 1957 roku wierszem pt. Moje rundy opublikowanym w Nowej Kulturze. Wydał kilka tomików poezji, jest także autorem sztuk teatralnych.

Zaraz po studiach był współscenarzystą takich filmów jak Niewinni czarodzieje (1960) w reżyserii Andrzeja Wajdy czy Nóż w wodzie (1962) Romana Polańskiego. Reżyserskim debiutem Skolimowskiego jest Rysopis (1964), który powstał z wykorzystaniem kilku wcześniejszych filmów studenckich. Mistrz francuskiej nowej fali, Jean-Luc Godard, miał stwierdzić, że w kinie sam spróbował już wszystkiego, a jednak filmy Skolimowskiego, z Rysopisem na czele, pozwoliły mu odkryć coś nowego.

Platynowe Lwy dla Jerzego Skolimowskiego
Od 17 do 22 września 2018 roku
43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Komentarze wyłączone.