24. Toruński Festiwal Książki – Marcin Wicha

Marcin Wicha to objawienie ostatnich kilku lat na rynku literackim w Polsce. Tematem spotkania z autorem podczas Toruńskiego Festiwalu Książki będzie przede wszystkim jego ostatnia książka Rzeczy, których nie wyrzuciłem, która została nagrodzona Paszportem Polityki i znalazła się wśród publikacji nominowanych do nagrody Nike 2018.

Marcin Wicha (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Wicha (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autora doceniono za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu – takie słowa znalazły się w uzasadnieniu do nagrody Paszportów Polityki. Rzeczy, których nie wyrzuciłem to przejmująca opowieść o przeszłości, do której napisania natchnęły Wichę rzeczy znalezione w mieszkaniu jego zmarłej matki. Porządkując jej rzeczy, jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

Marcin Wicha dorosłej publiczności dał się poznać chwilę wcześniej w 2015 roku książką – esejem Jak przestałem kochać design, w której połączył opowieść autobiograficzną o dorastaniu w domu architekta, wktórym toczy się wojna z peerelowską brzydotą, z opowi eścią o estetycznych przemianach w Polsce ostatnich 40 lat.

Marcin Wicha – ur. 1972 r. w Warszawie. Grafik. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne. Autor książek dla dorosłych: Rzeczy, których nie wyrzuciłem, za którą otrzymał w 2017 roku Paszport Polityki oraz Jak przestałem kochać design. Wydał również kilka książek dla dzieci. Jego teksty ukazywały się między innymi w Autoportrecie, Literaturze na Świecie i Tygodniku Powszechnym. W tym ostatnim przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze. Współpracuje z Gazetą Wyborczą i Charakterami.

24. Toruński Festiwal Książki – Marcin Wicha
Spotkanie: 15 czerwca 2018 roku, godz. 19.00
Dwór Artusa, Toruń

Komentarze wyłączone.