Nelly Agassi. – 7 – 13 –

Wystawa – 7 – 13 – jest wynikiem namysłu artystki nad historią i miejscem, w którym usytuowana jest siedziba Galerii Labirynt Plaza. Inspiracją dla Nelly Agassi stało się pierwotne przeznaczenie terenu przy ulicy Lipowej i późniejsza zmiana jego charakteru, ale przede wszystkim zacieranie się pamięci o historii tej przestrzeni.

Nelly Agassi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nelly Agassi (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1939 roku w tym miejscu SS utworzyło obóz, w którym do jesieni 1943 roku zmuszano do pracy więźniów cywilnych i żołnierzy pochodzenia żydowskiego. Był to najdłużej funkcjonujący obóz pracy na Lubelszczyźnie, pełniący także funkcję obozu karnego i przejściowego: przeprowadzano w nim m.in. selekcje więźniów, pozostawiając wyłącznie osoby zdolne do pracy. W 1941 roku obóz przejęły Niemieckie Zakłady Zaopatrzenia – DAW, w wyniku czego nastąpiła rozbudowa całego kompleksu – wyodrębniono część produkcyjną oraz kwatery dla więźniów w formie równolegle usytuowanych baraków. Historia i przeznaczenie miejsca do czasów nam współczesnych zmieniały się kilkakrotnie. Po wojnie teren pozostawał własnością wojska, natomiast w latach 60. oddany został do celów handlowych – w pozostałych z czasów wojny barakach otwarto sklepy i komisy, a także pracownie artystyczne. [...]

Prezentowane na wystawie prace są wynikiem namysłu artystki nad zagadnieniami kruchości i delikatności – postrzeganymi jednak jako siła. Nelly Agassi jest uważną obserwatorką śladów historii, które przekształca w dzieła wieloznaczne, prowokujące do namysłu.

Fragment tekstu Aleksandry Skrabek

Nelly Agassi (ur. 1973, Izrael) – artystka multimedialna, wykonuje performanse, wideo, instalacje i rysunki. Zajmuje się działaniami związanymi z ciałem i przestrzenią. Prace artystki prezentowane były m.in.: w Herzliya Museum of Contemporary Art i Tel Aviv Museum of Art w Izraelu oraz w Chelsea Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku.

Nelly Agassi. – 7 – 13 –
Kuratorka: Aleksandra Skrabek
Od 22 czerwca do 20 lipca 2018 roku
Galeria Labirynt Plaza w Lublinie

Komentarze wyłączone.

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR