• 2018-06-13

Marcin Wierzchowski reżyseruje Hańbę J. M. Coetzee’go

Teatr Ludowy w Krakowie zaprezentuje 15 czerwca swoją ostatnią premierę sezonu. Będzie to Hańba Johna Maxwella Coetzee’ego, którą wyreżyseruje Marcin Wierzchowski.

John Maxwell Coetzee, „Hańba”, reż. Marcin Wierzchowski (źródło: materiały prasowe teatru)

John Maxwell Coetzee, „Hańba”, reż. Marcin Wierzchowski (źródło: materiały prasowe teatru)

Człowiek zhańbiony to człowiek, który utracił coś, czego nie da się odzyskać. Jest jak trędowaty, jego hańba może zarazić tych, których dotknie. Utracił, ale być może też uzyskał. Bo dopiero upadłszy tak nisko, jak tylko się da, do poziomu psa, człowiek może podjąć próbę zrozumienia, kim naprawdę jest i ile tak naprawdę warte jest jego życie. Człowiek może pohańbić się w oczach innych ludzi, ale prawdziwa hańba dotyka go dopiero w jego własnych oczach. Sam przed sobą staje się niegodny, bezwartościowy i skalany. Sam musi stanąć w obliczu wyzwania odbudowania siebie, ukonstytuowania siebie na nowo. Musi określić, kim będzie oraz czy i w jaki sposób jego hańba będzie stanowić o jego tożsamości.

Zagłębiając się w powieść Coetzee’go i stawiając kolejne pytania, odkrywamy niewygodne prawdy, które prowadzą do coraz trudniejszych pytań. O winę, o wstyd, o samotność, o naturę nienawiści i przemocy, o mężczyzn, o kobiety. Ale Coetzee nie udziela odpowiedzi, tylko z ironicznym uśmiechem podsuwa nam kolejne obrazy, kolejne sceny i kolejne przemilczenia, prowadząc coraz głębiej w otchłań hańby.

Realizatorzy:

Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Agnieszka Turek, Daniel Sołtysiński
Scenografia: Barbara Ferlak
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Reżyseria światła: Mateusz Czuchnowski
Inspicjent/sufler: Anita Wilczak-Leszczyńska

Występują: Małgorzata Kochan, Anna Pijanowska, Marianna Zydek (gościnnie), Piotr Franasowicz, Jan Nosal, Tadeusz Łomnicki, Patryk Palusiński (gościnnie), Piotr Pilitowski, Jagoda Pietruszkówna

John Maxwell Coetzee, Hańba
Przekład: Michał Kłobukowski
Premiera: 15 czerwca 2018 roku, godz. 19.00
Teatr Ludowy w Krakowie

Komentarze wyłączone.