• 2018-06-12

Setka w Porcie Poetyckim

W najbliższy weekend – 15 i 16 czerwca – w Chorzowie odbędzie się się największy na Śląsku festiwal poetycki. W Porcie Poetyckim weźmie udział ponad 100 autorów.

Port Poetycki, fot. Michał Dudek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Port Poetycki, fot. Michał Dudek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponad 100 poetów z całej Polski, wystawy, koncerty i warsztaty poetyckie – już 15 i 16 czerwca odbędzie się w Chorzowie XVI edycja Portu Poetyckiego. To dziś największa impreza skupiająca środowiska poetyckie i artystyczne na Śląsku. Wśród gości głównych znaleźli się m.in. Jacek Dehnel oraz Genowefa Jakubowska-Fijałkowska.

Z roku na rok chorzowski Port Poetycki rozrasta się. Tegoroczna edycja festiwalu ma być największą – zapowiadają organizatorzy. W sumie podczas 2 dni zaprezentuje się ponad 100 poetów i artystów z całej Polski. Wielkiemu czytaniu wierszy towarzyszyć będą wystawy, warsztaty literackie oraz koncerty.

Port rozpocznie się 15 czerwca spotkaniem z 8 poetami związanymi z wydawnictwami Duży Format i Anagram. W chorzowskiej Sztygarce będzie można posłuchać wierszy Mirki Szychowiak, Rafała T. Czachorowskiego, Kariny Stempel, Jarosława Jabrzemskiego, Grzegorza Ostrowskiego, Mai Jaszewskiej, Marka Wołyńskiego, Ewy Solskiej, a także nominowanej w tym roku do nagrody Silesius Julii Niedziejko. Prezentacjom towarzyszyć będzie premiera filmu poetyckiego Czarne drogi w reż. Wojciecha Ledera.

Program główny Portu Poetyckiego (16.06) wypełni natomiast prawdziwy poetycki maraton. Imprezę rozpocznie spotkanie z gośćmi głównymi. W tym gronie znaleźli się: Jacek Dehnel – poeta i pisarz, autor m.in. powieści Lala, Krivoklat czy Saturna, wielokrotnie nominowany m.in. do Nagrody Nike, laureat Paszportu Polityki, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska – poetka, nominowana w 2017 roku do Nagrody Literackiej Nike za tom Paraliż przysenny, Marcin Zegadło – poeta i felietonista, autor m.in. tomów Cały w słońcu i Herman Brunner i jego rzeźnia, a także Katarzyna Zwolska-Płusa, która w zeszłym roku zadebiutowała tomem Cud i anomalia.

Ważnym punktem programu będzie podzielony w tym roku na dwie części Magazyn wierszy, w którym zaprezentuje się ponad 50 autorów, w tym m.in. Julia Szychowiak, Magdalena Gałkowska, Karol Samsel, Roma Jegor, Bogdan Prejs, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek, Jacek Dudek, Robert Kania, Jerzy Suchanek, Bianka Rolando, Sabina Waszut, Bogusław Olczak, który wydał właśnie tom Mój dom to ja, czy Ilona Witkowska, nominowana w tym roku do nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W przerwie pomiędzy czytaniem wierszy organizatorzy zaplanowali Pojedynek na gitary w wykonaniu Marioli Koniecznej i Omira Sochy.

Z kolei w ramach poetyckiego Hyde Parku swoje wiersze czytać będzie kolejnych 50-ciu autorów, którzy po raz pierwszy zawinęli na chorzowski festiwal, m.in. Paweł Contigo Biliński, Anna Luberda-Kowal, Małgorzata Kulisiewicz, Miłosz Zawadzki, Daniel Czepiński, Klaudia W. Chudowolska czy Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska.

Portowi Poetyckiemu towarzyszyć będzie także wystawa prac malarskich artystki Agnieszki Czyżewskiej oraz koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Traszki, aktorów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Port poprzedzą warsztaty poetyckie prowadzone przez Mirkę Szychowiak i Jerzego Suchanka, a także rozstrzygnięcia dwóch konkursów – XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego OKNO oraz XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marka Hłaski.

Wśród prowadzących tegoroczny Port znaleźli się: Barbara Janas-Dudek, Jacek Dudek, Sabina Waszut, Tomasz Pietrzak, Mateusz Czajka i Agnieszka Straszak. Spotkania autorskie 15 czerwca odbędą się w chorzowskiej Sztygarce w Restauracji Zielona Sala o godz. 17.30. Z kolei 16 czerwca festiwal przeniesie się Magazynu Ciekłego Powietrza, również w kompleksie Sztygarka. Początek o godzinie godz. 16.

Pełny program dostępny jest na stronie internetowej Portu Poetyckiego Chorzów.

Port Poetycki
15 i 16 czerwca 2018 roku
Sztygarka w Chorzowie

Dodaj komentarz