• 2018-06-12

Oskar Zięta i Copper and the Home

Oskar Zięta, jedna z ikon polskiego designu, poprowadzi cykl wykładów pt. Copper and the Home dla studentów oraz miłośników architektury i wzornictwa przemysłowego. Wątkiem przewodnim prelekcji będzie projektowanie przedmiotów codziennego użytku z miedzi oraz jej stopów. Wykłady odbędą się we Wrocławiu, Krakowie oraz Poznaniu. Spotkania z Oskarem Ziętą towarzyszą konkursowi Copper and the Home, którego organizatorem jest Istituto Italiano del Rame wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi we Wrocławiu.

Ramen – II miejsce w kategorii profesjonalnych projektantów w 2016, proj. Sofie Christina di Bartolomeo, Maria Chiara Polverini (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ramen – II miejsce w kategorii profesjonalnych projektantów w 2016, proj. Sofie Christina di Bartolomeo, Maria Chiara Polverini (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oskar Zięta to jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych za granicą polskich projektantów. Jego prace można oglądać w 32 muzeach na świecie, m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, Museum für Gestaltung w Zurychu czy Pinakotece w Monachium.

Swoją działalność Oskar Zięta określa jako „prozessdesign”, gdzie głównym zadaniem projektanta jest opracowanie wydajnych procesów z użyciem innowacyjnej technologii, a estetyka i funkcja to jej pochodne. Jest m.in. autorem technologii nazwanej w skrócie FiDU, polegającą na nadmuchiwaniu powietrzem lub wodą dwóch zgrzanych ze sobą, laserowo wyciętych blaszanych płatów.

Miedź pozwala łączyć siły natury i człowieka. Roztaczając wokół siebie wyjątkową aurę ciepła i szlachetności, szybko wtapia się w otoczenie. Jednocześnie jest odporna na działanie czynników zewnętrznych i długowieczna. Potrzeba jednak lat pracy, aby w pełni zrozumieć materiał, w którym się tworzy, aby móc w pełni świadomie korzystać z jego właściwości i potencjału, który oferuje. Projektując sztukę użytkową trzeba odważnie eksperymentować, szukając nowych, bardziej wydajnych rozwiązań. Do tego samego zachęcam również moich studentów i słuchaczy – mówi Oskar Zięta.

Spotkania z artystą pt. Copper and the Home odbędą się już w czerwcu br. m.in. we Wrocławiu, Krakowie oraz Poznaniu. Szczegółowe informacje na temat wykładów dostępne są na stronie CopperConcept.org/pl. Wykłady Oskara Zięty towarzyszą konkursowi Copper and the Home, którego organizatorem jest Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi.

Celem konkursu Copper and the Home jest wyeksponowanie piękna oraz uniwersalności niezwykłego i wszechstronnego materiału, jakim jest miedź i jej stopy. W tegorocznej edycji mogą uczestniczyć osoby urodzone po 31 października 1978 roku. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach: profesjonalnej (w której mogą uczestniczyć młodzi projektanci, architekci czy inżynierowie oraz doktoranci działający w tych dziedzinach) oraz studenckiej (przeznaczonej dla uczniów szkół wyższych uczęszczających na zajęcia w wyższych szkołach aranżacji i zdobnictwa wnętrz, kształcących się na wydziałach architektury, inżynierskich lub aranżacji wnętrz innych uczelni oraz absolwentów studiów magisterskich lub równoważnych). W obu kategoriach można zgłaszać się indywidualnie lub grupowo.

Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym albo w przestrzeni publicznej, np. w biurach, sklepach, szkołach, szpitalach czy innych budynkach użyteczności publicznej itp. Mogą to być meble, elementy oświetlenia, przybory kuchenne i akcesoria domowe, części funkcjonalne lub przedmioty dekoracyjne.

Prace należy nadsyłać wyłącznie pocztą elektroniczną do 31 października. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. rysunki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz specyfikację techniczną.

Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca – 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro. Natomiast uczelnia, której program jest najlepiej dopasowany do założeń konkursu, zostanie nagrodzona specjalną tablicą honorową.

Konkurs Copper and the Home od lat cieszy się zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. Szczegóły, formularze zgłoszeniowe (w języku angielskim) oraz wytyczne odnośnie niezbędnej dokumentacji można znaleźć na stronie internetowej Cooper Concept.

Wykłady Oskara Zięty Copper and the Home
Czerwiec 2018 roku
Wrocław, Kraków, Poznań i inne

Konkurs Copper and the Home
Organizatorzy: Istituto Italiano del Rame, Europejski Instytut Miedzi we Wrocławiu
Zgłoszenia: do 31 października 2018 roku

Komentarze wyłączone.