To już koniec?

W Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, 15 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy Marii Wasilewskiej pt. Game Over.

Maria Wasilewska, „Game Over” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Wasilewska, „Game Over” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Codzienna, opresyjna intensywność polityczna powoduje pewien rodzaj zmęczenia i zniechęcenia. Usankcjonowana i wykorzystywana przez populistyczne władze agresja; rasizm, faszyzujący nacjonalizm stają się coraz bardziej niepokojące. Słowa piosenki z filmu Kabaret Boba Fosse’a „Tomorrow belongs to me” oddają nastroje lat 30. w Niemczech, a jednocześnie, o zgrozo, stają się aktualne i dzisiaj. Czyżby zabrakło nam pamięci, wiedzy, doświadczenia? Względny wieloletni spokój dał złudne poczucie, że zawsze będziemy chronieni? Symbole nacjonalistyczne, których coraz więcej w życiu politycznym, w mediach, w internecie, w moim projekcie, zlewają się organizując formy nie przywołujące swoich pierwowzorów i tworzą kałuże lustrzanej cieczy spalonego oleju silnikowego. Toksyczny płyn mami idealną lustrzaną powłoką, w której odbija się otoczenie i my sami. Czy jesteśmy odpowiedzialni za ten globalny niepokój polityczny, czy tylko mu ulegamy? Czy sztuka ma jakikolwiek wpływ na obraz współczesnego świata? Czy może zmienić mentalność, wyrwać z obojętności, wygodnictwa, bezpiecznej rutyny codzienności i ślepej wiary, że nic złego się nie wydarzy? Ostatnio takie myśli mi towarzyszą. Zastanawiam się, co mogę zrobić. Projekt Game Over to moja idée fixe: próba wybudzenia z otępienia, zwrócenie uwagi na powtarzające się niebezpieczne wydarzenia, a może nawet rozbrojenie/wytrącenie broni, zamiana czegoś negatywnego w konstruktywne.

Maria Wasilewska, 2018

Maria Wasilewska – artystka wizualna, mieszka i pracuje w Krakowie. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w 1996 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2010 roku pracuje jako wykładowczyni na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Głównie zajmuje się instalacją, realizacjami site specific i enviroment, tworzy obiekty przestrzenne, video. W pracach często wykorzystuje dźwięk. Interesują ją możliwości poznania, odczuwania i nazywania rzeczywistości. W 2008 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2013 roku nagrodę specjalną galerii Amy-D Arte Spazio”na wystawie 7th International Arte Laguna Prize w Wenecji. Jej realizacje prezentowane były w Polsce i za granicą, na wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Mediolanie, Wenecji, Hamburgu, Berlinie, Leiden, Sztokholmie, Teneryfie i Malcie.

Maria Wasilewska. Game Over
Kurator: Zbigniew Sejwa
Wernisaż: 15 czerwca 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 15 lipca 2018 roku
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz