• 2018-06-12

Brave Forbidden Cinema

Już 14 lipca we Wrocławiu rozpocznie się festiwal filmowy – Brave Forbidden Cinema, który jest częścią Brave Festival. To już 12. odsłona przeglądu, podczas którego publiczność obejrzy zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. Filmowe obrazy pokażą ważne lokalne zjawiska, często pomijane w globalnych dyskusjach.

Adam Kruk i Lech Moliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Kruk i Lech Moliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program, obejmujący kilkanaście tytułów, podzielony został na cztery sekcje: Forbidden Cinema, Brave People, Film, Interrupted i Kids in Danger. Wyselekcjonowane obrazy wiążą się z tematem tegorocznej edycji Brave Festival „Widzialni/Niewidzialni”. To odważne i niezwykle ważne kino, walczące o wiedzę i lepsze rozumienie świata, empatię i emocje – mówi Adam Kruk, kurator Brave Forbidden Cinema.

Sekcję konkursową Forbidden Cinema, której zwycięzcę wybierze publiczność głosująca po seansach, tworzy 6 filmów. Rywalizować będą o nagrodę w wysokości 2500 euro. Każdy z konkursowych tytułów będzie miał dwie projekcje. Jednym z filmów będzie animacja dla dorosłych. Teheran tabu powstał w technice rotoskopii, pozwalającej przerysować sylwetki aktorów na wersję animowaną. Tłem problemów poszczególnych postaci jest tytułowy Teheran – z jednej strony wielkomiejski i rozrywkowy, z drugiej, ze względu na wymogi religijnego reżimu, przesycony hipokryzją, z powodu której każdy prowadzi tam podwójne życie.

Sekcja Brave People ukazuje ludzi, którzy mają odwagę zmieniać świat, bądź żyć po swojemu, nawet kiedy los temu nie sprzyja. Reprezentować ich będzie m.in. Akong Rinpoche, założyciel fundacji ROKPA, pomagającej dzieciom w Tybecie, do której co roku trafia dochód ze sprzedaży biletów na Brave Festival.

Sekcja Film, Interrupted pokazuje tytuły, których już sam proces powstawania mógłby być materiałem na film. Problemy produkcyjne, zmiany scenariusza, obsady, a także śmierć twórców – mocno zaważyły na efekcie, który dzięki wysiłkom wielu osób jednak będziemy mogli zobaczyć. Jednym z pięciu obrazów tej sekcji jest trzygodzinna epopeja science fiction Trudno być bogiem. Od pierwszego klapsa na planie do ukończenia filmu upłynęło aż 14 lat.  Premiery nie doczekał sam reżyser – Aleksiej German. Dzieło sfinalizował jego syn, również reżyser, Aleksiej German Młodszy.

Brave Forbidden Cinema
Od 13 do 22 lipca 2018 roku
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

Komentarze wyłączone.