• 2018-06-11

Pięknie się też Konstantynopol pali

14 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wykład dr. Piotra Nykiela pt. „Pięknie się też Konstantynopol pali” – czyli rzecz o stambulskich pompierach.

(źródło: materiały prasowe MCK Kraków)

(źródło: materiały prasowe MCK Kraków)

W XIX wieku stambulskie budynki wykonane były głównie z drewna, a wybuchające w mieście pożary były na porządku dziennym. Dlatego właśnie tak ważne było istnienie sprawnie działającej straży pożarnej, która do dziś jest cennym elementem dziedzictwa historycznego tej tureckiej metropolii.

W życiu przeciętego Bosforem i położonego częściowo nad morzem Marmara Stambułu woda odgrywała ogromną rolę. Była szlakiem komunikacyjnym zarówno dla jego mieszkańców, przemieszczających się pomiędzy dzielnicami, jak i dla wielkich statków zapewniających Imperium Osmańskiemu kontakt ze światem. Stanowiła ponadto źródło pożywienia i utrzymania wielu stambulczyków, a także pozwalała miło spędzić czas wolny. Mimo tego Stambuł, którego zabudowa mieszkalna aż do XX w. była w dużej mierze drewniana, nieustannie padał ofiarą pożarów. Ogień wybuchał często, obejmując nieraz całe dzielnice. Skala pożaru europejskiej dzielnicy Beyođlu wymusiła w 1870 roku fundamentalną reformę istniejących od XVIII w., głównie ochotniczych, formacji strażackich. Pod okiem węgierskiego specjalisty hrabiego Ödöna Széchenyi’ego (1839–1922) stworzono Pułk Straży Pożarnej, składający się z czterech batalionów lądowych i jednego morskiego (ok. 900 ludzi i 3 statki parowe). W 1923 roku został on przekształcony w Stambulską Miejską Straż Pożarną.

„Pięknie się też Konstantynopol pali” – czyli rzecz o stambulskich pompierach
Wykład dr. Piotra Nykiela
14 czerwca 2018 roku o godzinie 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz