Repremiera: Córka generała Pankratowa

15 czerwca w Kinie Iluzjon odbędzie się repremiera filmu Córka generała Pankratowa. Przed projekcją o filmie i fenomenie Nory Ney porozmawiają Stanisław Janicki, polski pisarz, dziennikarz, scenarzysta, krytyk filmowy oraz Grzegorz Rogowski, filmograf FINA, autor książki Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji oraz artykułów w „Starym Kinie”.

„Córka generała Pankratowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Córka generała Pankratowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Córka generała Pankratowa, reż. Mieczysław Znamierowski, Józef Lejtes, 1934, 76 minut

Zrealizowana w 1934 roku Córka generała Pankratowa to opowieść o zakazanej miłości z wielką historią w tle. Główna bohaterka, Aniuta (Nora Ney), jest córką bezwzględnego rosyjskiego generała (Kazimierz Junosza-Stępowski), bezlitośnie walczącego z rewolucjonistami. Dziewczyna początkowo nie zgadza się z hasłami buntowników, ale płynąca w jej żyłach polska krew i miłość do przystojnego rewolucjonisty (Franciszek Brodniewicz) zmieniają jej nastawienie.

Mimo wielkich gwiazd w obsadzie i zaangażowania Juliana Tuwima (napisał piosenkę Kto usta twe całował), film nie trafił szybko do kin. Wzbudził protesty ludzi pamiętających sfilmowane wydarzenia, również cenzura nie była dla niego łaskawa. Ostatecznie – po dokręceniu kilku scen, wycięciu wszystkich kontrowersyjnych wątków i zmianie tytułu (pierwotnie był to Zamach na Skałłona) – został dopuszczony do dystrybucji.

W zbiorach Filmoteki Narodowej–Instytutu Audiowizualnego znajdują się dwie różne kopie filmu. W latach od 2011 do 2013 wszystkie materiały filmowe poddano konserwacji i digitalizacji w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Natomiast w 2017 roku w Archiwum Stanowym w Albany odnaleziono oryginalną listę dialogową, co pozwoliło odtworzyć najbardziej prawdopodobną wersję filmu.

Repremiera: Córka generała Pankratowa
15 czerwca 2018 roku, godz. 19.00
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz