Kwiaty w kulturze ludowej

Wiejskie ogródki przydomowe, pełne barwnych kwiatów i pachnących ziół były kiedyś nie tylko miejscem odpoczynku po ciężkiej pracy, ale przede wszystkim stanowiły wizytówkę gospodarzy. Dziś zapanowała moda na idealnie przystrzyżone trawniki, równe żywopłoty i dokładnie zaplanowane rabatki. Może jednak warto powrócić, przynajmniej w części ogrodu, do tradycyjnych upraw, aby przez całe lato cieszyć się pięknymi kwiatami, nie poświęcając dużo czasu na ich pielęgnacje.

źródło: materiał reklamodawcy

źródło: materiał reklamodawcy

Jak to dawniej bywało…

Miejsce przy domu, w którym uprawiano kwiaty, było zazwyczaj ogrodzone płotem plecionym z wierzbowych gałęzi lub częściej z drewnianych sztachet. W ogródkach hodowano w większości obficie kwitnące, stosunkowo łatwe w uprawie, rośliny jednoroczne, oraz byliny. Najokazalsze i najwyższe sadzono w części widocznej z drogi. W narożnikach często umieszczano krzewy. Wewnątrz, rośliny tworzyły odważnie skomponowane grupy o przenikających się kolorach. Nasiona pozyskiwano zazwyczaj z najbliższego dworu lub wprost z natury, a następnie były one przekazywane pomiędzy sąsiadami. Rośliny, które najczęściej sadzono w przydomowych ogródkach to: narcyzy, szafirki, irysy, niezapominajki, konwalie, tulipany, bratki, fiołki, piwonie, goździki brodate, floksy, kosmosy, ostróżki, lwie paszcze, aksamitki, cynie, dalie, gipsówka, lilie smolinosy, liliowce, łubiny, maciejka, malwy, miechunka rozdęta, mieczyki, orliki, rudbekie, słoneczniczek, słonecznik, złocienie, rozchodniki, astry, oraz chryzantemy.

Okazji do wykorzystania kwiatów i ziół wyhodowanych w przydomowych ogródkach było w ciągu roku co najmniej pięć. Pierwszą była Wielkanoc. Używano wówczas bukszpanu i barwinka do ozdobienia palmy i koszyka ze święconką. Na Zielone Świątki przyozdabiało się natomiast dom gałązkami brzozy i piwoniami. Na zakończenie oktawy Bożego Ciała przygotowywano do poświęcenia wianki z ziół i kwiatów. Płatki kwiatów były potrzebne także dziewczynkom, które brały udział w procesji. Z kolei na święto Matki Bożej Zielnej święcono wiązanki ziół i kwiatów.

Ogród w wiejskim stylu

Decydując się na założenie przydomowego ogródka inspirowanego wiejską zagrodą najlepiej rabaty rozmieścić symetrycznie, dbając przy tym o to, aby ich kompozycja była prosta. Do uprawy wybierzmy tradycyjne gatunki. Wiejski ogródek powinien aż kipieć barwami i zapachami, dlatego powinny znaleźć się w nim rośliny tworzące dużo barwnych kwiatów, które mocno pachną. Najlepiej naprzemiennie posadzić rośliny jednoroczne, byliny, oraz krzewy ozdobne. Przerwy pomiędzy nimi nie mogą być zbyt duże, wręcz przeciwnie, powinny one wzajemnie się przenikać, tworząc ciekawe naturalne kompozycje. Dzięki temu nasz gródek w stylu wiejski, nie tylko będzie niesamowicie wyglądał z daleka, przyciągając uwagę, ale także wbrew pozorom, nie będzie wymagał dużych nakładów pracy. Kiedy kwiaty się rozrosną, nie pozostawią miejsca dla chwastów, które zostaną naturalnie wyeliminowane, albo przynajmniej stłumione. Poza tym rośliny jednoroczne, jeśli im na to pozwolimy, same się wysieją i wiosną skiełkują z nasion, które przezimowały w gruncie. Rabaty inspirowane stylem wielskim nadadzą niepowtarzalnego charakteru naszemu ogrodowi, który stanie się nasza oaza spokoju.

Bogatą ofertę sadzonek kwiatów znajdziecie Państwo w ofercie Sklepu Ogrodniczego Świat Kwiatów: https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/.

Dodaj komentarz