• 2018-06-07

Rody panujące Europy. Windsorowie

8 czerwca w Muzeum – Zamku w Łańcucie nastąpi otwarcie wystawy Rody panujące Europy. Windsorowie. To druga odsłona cyklu poświęconego wielkim rodom Starego Kontynentu. Wcześniej w dawnej rezydencji magnackiej prezentowano dokumenty poświęcone Habsburgom.

Herb Herberta Johnsona przyznany przez Heroldię Anglii za panowania Jerzego V w roku 1920 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Herb Herberta Johnsona przyznany przez Heroldię Anglii za panowania Jerzego V w roku 1920 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zainteresowani brytyjską rodziną królewską będą mogli obejrzeć unikalną kolekcję dokumentów heraldycznych, takich jak nadania herbowe, patenty szlacheckie i udostojnienia herbowe. Zaprezentowana kolekcja umożliwi zapoznanie się z dokumentami nieznanymi w Europie kontynentalnej. Każde pismo zostało ręcznie sporządzone i zdobione.

Wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum – Zamkiem w Łańcucie i Instytutem Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach, reprezentowanym przez dra Dariusza Woźnickiego, który udostępnił dokumenty poświęcone Windsorom.

Wśród prezentowanych dokumentów znajdzie się np. nadanie herbowe – herb osobisty, który Florence Pomeroy otrzymała od Heroldii. Ma on charakterystyczny dla herbów kobiecych kształt tarczy w formie diamentu. Dokument sporządzono na pergaminie i opatrzono dwiema pieczęciami. Wydano go w 1933 roku, za panowania króla Jerzego V. Innym eksponatem będzie np. nadanie herbowe, które Jerzy III król Wielkiej Brytanii i Irlandii nadał Edwardowi i Thomasowi Turlow. Dokument pochodzący z 1792 roku, został opatrzony pieczęcią koloru czerwonego.

Otwarcie wystawy zostanie poprzedzone prelekcjami dotyczącymi specyfiki heraldyki brytyjskiej, dyplomatyki herbowej oraz życiorysów osób, które otrzymały poszczególne nadania.

Unikalną kolekcję dokumentów będzie można oglądać w Jadalni Wielkiej do niedzieli 12 sierpnia. Turyści, którzy kupią bilet upoważniający do zwiedzania wnętrz I piętra Zamku, będą mogli obejrzeć wystawę w cenie biletu. Pozostałych obowiązuje osobny bilet.

Rody panujące Europy. Windsorowie
Od 8 czerwca do 12 sierpnia 2018 roku
Muzeum – Zamek w Łańcucie

Dodaj komentarz