Bezpieczny zakup mieszkania we Wrocławiu krok po kroku

Zakup mieszkania we Wrocławiu czy innym polskim mieście to dla większości z nas największa inwestycja w całym życiu. Z podjęciem ostatecznej decyzji nie warto nadmiernie się spieszyć. Zamiast tego, lepiej dokładnie przeanalizować wszystkie najważniejsze kwestie związane z nabyciem nieruchomości.

źródło: materiały reklamodawcy

źródło: materiały reklamodawcy

Kluczowe kwestie

  • Lokalizacja – wybierając mieszkanie, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób jest ono skomunikowane z naszym miejscem pracy oraz jaką odległość będziemy musieli pokonać, by dotrzeć do najbliższego przystanku autobusowego lub tramwajowego. Nie bez znaczenia jest także bliskie sąsiedztwo przedszkola lub szkoły, placu zabaw, szpitala czy sklepu spożywczego oraz obecność terenów zielonych. Przed zakupem naszego wymarzonego M upewnijmy się także czy w najbliższej okolicy nie jest planowana budowa kolejnego osiedla lub drogi szybkiego ruchu, która mogłaby znacząco obniżyć komfort życia.
  • Udogodnienia w budynku – chodzi tutaj między innymi o garaż, piwnicę, windę, a także ułatwienia dla matek z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.

Bezpieczne mieszkanie we Wrocławiu, czyli?

Zakup nieruchomości zawsze jest obarczony pewnego rodzaju ryzykiem. Chcąc zredukować je do minimum, najlepiej zdecydować się na kupno nieruchomości, której budowa została już ukończona i która ma założoną księgę wieczystą (z jej zawartością możemy się z łatwością zapoznać bez konieczności wychodzenia z domu – istnieje bowiem specjalna internetowa przeglądarka stworzona do tego celu). Mieszkanie, które chcemy kupić, powinno posiadać rachunek zamknięty. Oznacza to, że do pieniędzy wpłacanych przez nas w trakcie budowy deweloper nie będzie miał dostępu. Będzie mógł z nich skorzystać dopiero wówczas, kiedy dojdzie do zawarcia aktu notarialnego przenoszącego na nas własność mieszkania.

Kupno mieszkania we Wrocławiu z rynku wtórnego

Jeżeli podjęliśmy decyzję o kupnie mieszkania z rynku wtórnego, w pierwszej kolejności upewnijmy się, czy w momencie zawarcia umowy do nieruchomości nie mają prawa osoby z zewnątrz. W tym celu, osoba sprzedająca powinna nam przedstawić stosowne zaświadczenie poświadczające, że w wybranym przez nas lokum nie ma zameldowanych żadnych innych osób. Tego typu oświadczenie znajdować powinno się także w umowie.

Niezbędne będzie również dokonanie oceny stanu technicznego mieszkania – podłóg, okien oraz drzwi. Należy także sprawdzić, czy w żadnym miejscu nie ma wilgoci lub grzybów. Koszty związane z tego typu niedopatrzeniem mogą znacząco obciążyć nasz domowy budżet po zakupie lokum.

Kolejna ważna kwestia to zawarcie w umowie informacji odnośnie tego, które części wyposażenia mieszkania zostają w nim – czy będą to wyłącznie elementy takie, jak klamki i kontakty, czy może również urządzenia RTV/AGD albo meble.

Dodaj komentarz