• 2018-06-07

Fotografie Antoniego Zdebiaka i Magdy Hueckel w Hamburgu

Antoni Zdebiak i Magda Hueckel dokumentują to, co niewidzialne i niematerialne. Choć jest między nimi różnica pokoleń i przeżyć, ich twórczość jest sobie niepokojąco bliska. Źródłem fotografii obojga jest osobista historia, a ich podstawowym narzędziem pracy własne ciało. Ten gest wobec siebie nie jest jednak jedynie zwróceniem uwagi na własne doświadczenia.

Antoni Zdebiak, „J.,D.,E.”, 1986, FAF (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antoni Zdebiak, „J.,D.,E.”, 1986, FAF (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moc tych fotografii tkwi nie tylko w autentycznym prezentowaniu jednostkowego przeżycia, ale w ich uniwersalności. Dotykają najgłębszych tajemnic – śmierci, lęku, zatracenia, oświecenia. Sfotografowane postaci oglądamy w scenografii odartej z jakichkolwiek znaków teraźniejszości. Wyjęte z kontekstu konkretnego miejsca i czasu tym bardziej wychodzą poza indywidualne doświadczenie.

Twórczość Zdebiaka i Hueckel wpisuje się w nurt fotografii performatywnej. Zdjęcia nie są zapisem performansu, choć działanie, proces i sekwencyjność mają tu szczególne znaczenie. W fotografii peformatywnej celem nadrzędnym jest jednak obraz, a wszelkie zdarzenia i czynności powołano tylko na użytek zdjęcia. Na wystawę wybrane zostały prace, których autorzy są jednocześnie reżyserami, choreografami i głównymi bohaterami. Mają pełną władzę nad procesem powstawania zdjęcia. A jednocześnie, pracując sami ze sobą, nie przekraczają granic innych niż swoje własne.

Kuratorka: Marta Szymańska

Wystawa jest częścią projektu Żywe archiwa, realizowanego przez Fundację Archeologia Fotografii (FAF) od 2009 r. To metoda pracy pozwalająca na prezentowanie fotografii historycznej w zestawieniu z działaniami twórców współczesnych. Do współpracy zapraszani są artyści, których projekty wchodzą w dialog z pracami i tematami podejmowanymi przez twórców, których archiwa są pod opieką Fundacji. FAF od 2016 r. prowadzi badania nad archiwum Antoniego Zdebiaka. Na wystawie Self-performance pokazane są zdjęcia artysty z lat 1984-86 zestawione z pracami współczesnej artystki Magdy Hueckel, która oprócz czterech dawnych cykli pokazuje także nowy projekt inspirowany bezpośrednio twórczością Zdebiaka.

Magda Hueckel, „Primavera”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Hueckel, „Primavera”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

9 czerwca o godz. 13.30 odbędzie się spotkanie z Magdą Hueckel i Martą Szymańską.

Antoni Zdebiak, Magda Hueckel. Self-performance
Kuratorka: Marta Szymańska
Od 6 do 15 czerwca 2018 roku
Bismarckstraße 98, Hamburg

Dodaj komentarz