Warszawa w kwiatach i zieleni

Ruchome Ogrody Warszawy, Punkty Porad Ogrodniczych oraz Twój Ekspert Ogrodniczy to tylko kilka elementów 35. edycji konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni. Istnienie największego w Polsce konkursu poświęconego zieleni, ogrodnictwu i ekologii zapoczątkował jeszcze prezydent stolicy Stefan Starzyński.

Plakat konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dobie kiedy pęd życia nie pozwala na długie wyjazdy na łono natury Warszawa daje mieszkańcom możliwość zazielenienia miasta, przestrzeni wspólnych i tych przydomowych. Warszawa w kwiatach i zieleni jest konkursem, do którego każdy może zgłosić swój ogród, ogródek, balkon, a nawet ukwiecone okno. W zeszłym roku w wydarzeniach związanych z Warszawą w kwiatach i zieleni wzięło udział kilka tysięcy osób, a swoje zielone dzieła zgłosiło rekordowe pół tysiąca mieszkańców.

W czerwcowe weekendy na terenie miasta pojawią się Ruchome Ogrody Warszawy, które zamienią ubogie w roślinność przestrzenie miasta w zielone miejsca do odpoczynku. Odwiedzający, w każdy weekend w innej lokalizacji, będą mieli okazję odetchnąć od miejskiego zgiełku, a przy okazji otrzymać porady dotyczące założenia własnego ogrodu czy ogródka, m.in. na Bulwarach Wiślanych. Ci, którzy będą chcieli rozpocząć swoją przygodę z roślinami i kwiatami otrzymają porady od Twojego Eksperta Ogrodniczego. Od 11 do 23 czerwca będzie można go spotkać w centrach ogrodniczych i kwiaciarniach.

W Punktach Porad Ogrodniczych odbędą się warsztaty, a także szkolenia z zakresu zakładania ogrodów społecznościowych. Punkty pojawią się m.in. w Ogrodzie Społecznościowym na Woli, na BioBazarze czy na terenie Prochowni Żoliborz. Jednym z Punktów Porad Ogrodniczych będzie spacer Pamiętajcie o ogrodach – sentymentalna podróż ogrodniczo-literacka. Tegoroczna 35. edycja konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni ma na celu także zainteresowanie tematami roślinności i ekologii najmłodszych mieszkańców miasta. Z myślą o dzieciach powstały dwa projekty: Mała Warszawa w kwiatach – kierowany do przedszkolaków i uczniów oraz ogrodnicze półkolonie.

W konkursie może wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy, firma i instytucja działająca na terenie miasta, a także grupy podejmujące zielone inicjatywy. Ogrody będą nagradzane w trzech głównych kategoriach: człowiek, firma, sąsiedzi. Co roku przyznawana jest Nagroda im. Stefana Starzyńskiego, który był propagatorem zazielenienia stolicy. Nagrody przyzna także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w sześciu kategoriach: balkon, loggia, okno, ogródek przydomowy oraz tereny ogólnodostępne, w tym osiedla i inne formy zieleni miejskiej. Dodatkowo zostanie przyznany tytuł Mistera Kwiatów za całościowe ukwiecenie budynku.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni oraz na Facebooku.

Warszawa w kwiatach i zieleni
Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Partner: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Zgłoszenia: od 25 maja do 7 lipca 2018 roku

Dodaj komentarz