• 2018-06-06

Pokazy przedpremierowe Śmierci w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający

W Teatrze Dramatycznym w Białymstoku trwają próby do premiery spektaklu Śmierci w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający. Przedstawienie w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka widzowie będą mogli obejrzeć przedpremierowo już 15 czerwca.

„Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający”, reż. Mikołaj Mikołajczyk (źródło: materiały prasowe teatru)

„Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający”, reż. Mikołaj Mikołajczyk (źródło: materiały prasowe teatru)

Sztuka nawiązuje do noweli Śmierć w Wenecji Tomasza Manna oraz filmu w reżyserii Luchino Viscontiego – opowieści o starzejącym się utytułowanym literacie Gustawie von Aschenbachu.

Chciałbym opowiedzieć o moim wyobrażeniu i o tym, co kojarzy nam się z umieraniem, odchodzeniem i samotnością, brakiem dotyku i miłości, oraz poszukiwaniem bliskości z drugim człowiekiem. O poczuciu piękna chciałbym opowiedzieć i o tym, że spektakl będzie też naszym – twórców – wyobrażeniem o rzeczywistości, którą stale poprawiamy, upiększamy i estetyzujemy. Stawiamy się w roli Stwórcy bo mamy odwagę nieustannie kreować, poprawiać i zmieniać. Cierpimy… ideał jest nieosiągalny? Chciałbym znaleźć najpiękniejsze wyobrażenie o ostatnich chwilach mojego życia – mówi Mikołaj Mikołajczyk.

Mikołaj Mikołajczyk odpowiada za reżyserię i choreografię. Białostocka publiczność miała już okazję poznać umiejętności twórcy, który był autorem choreografii do spektakli Rewizor i Transatlantyk w reżyserii Jacka Jabrzyka.

Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Marta Hella Fijałkowska. Scenariusz napisał Konrad Hetel. Video tworzy Patrycja Płanik. Za opracowanie muzyczne odpowiada Patryk Ołdziejewski. W spektaklu zagrają: Krystyna Kacprowicz Sokołowska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Patryk Ołdziejewski i Piotr Szekowski.

Spektakl Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający ma interaktywny charakter. Na Scenie Foyer nie będzie tradycyjnej przestrzeni przeznaczonej na widownię. Aktorzy zagrają wśród widzów. Premiera spektaklu odbędzie się 14 września.

Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający
Premiera: 14 czerwca 2018 roku
Pokaz przedpremierowy: 15 czerwca 2018, godz. 18.00
Kolejne spektakle: 16, 17 czerwca, godz. 20.00
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Dodaj komentarz