ARCHIKOSMOS w Kinie Agrafka

12 czerwca DKF Rozpięci i Kino Agrafka zapraszają na projekcję filmu ARCHIKOSMOS autorstwa Marcina Zasady i Marcina Nowaka oraz spotkanie z twórcami. Będzie to pierwszy pokaz tego filmu poza stolicą Górnego Śląska!

(źródło: materiały prasowe organizatora)

(źródło: materiały prasowe organizatora)

ARCHIKOSMOS (2018, 33 min.) to film dokumentalny o katowickiej powojennej architekturze modernistycznej i o tym jak era kosmicznych odkryć inspirowała śląskich architektów.

Pół wieku temu Katowice nie wychowywały astronautów. Produkowały rzesze górników przodowych. W Polsce nie było jednak drugiego miasta o tak pozaziemskich horyzontach. Choć z orbitalnej perspektywy Katowice wyglądały jak gęsta chmura dymu, to tu w latach 50., 60. i 70. snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi, gdy cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu. Epoka zwana space age pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo.

DKF Rozpięci jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a jego działalność współfinansuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w ramach programu wspierania klubów filmowych.

Projekcja filmu ARCHIKOSMOS i spotkanie z twórcami
12 czerwca 2018 roku o godzinie 20.00
Kino Agrafka w Krakowie

Dodaj komentarz