Wokół książki Dziewczyny Obławy Augustowskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie autorskie w ramach cyklu Środy Literackie. 6 czerwca z Czytelnikami spotka się dr Teresa Kaczorowska.

Plakat spotkania z dr Teresą Kaczorowską (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat spotkania z dr Teresą Kaczorowską (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas spotkania w Książnicy Podlaskiej dr Teresa Kaczorowska opowie o publikacji Dziewczyny Obławy Augustowskiej, w której przybliża do dziś niewyjaśnioną zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku.

Gdy oddział IPN w Białymstoku opublikował na swoich stronach listę ofiar Obławy Augustowskiej, a wśród nich nazwiska 27 młodych kobiet, dr Teresa Kaczorowska postanowiła dowiedzieć się, kim były i dlaczego zaangażowały się w ruch oporu. Autorka szukała ich śladów, docierając do rodzin i znajomych zamordowanych, odwiedzając wsie i miasteczka północno-wschodniej Polski i szperając w nielicznych archiwaliach.

Jest to już druga po Obławie Augustowskiej (2015) książka dr Teresy Kaczorowskiej, poświęcona tej powojennej zbrodni.

dr Teresa Kaczorowska – badaczka dziedzictwa narodowego, dziennikarka, prozaiczka i poetka, animatorka kultury. Jest autorką kilkunastu książek oraz wielu artykułów prasowych i naukowych. Uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010) oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2014).

Dr Teresa Kaczorowska w cyklu Środy Literackie
6 czerwca 2018 roku o godzina 17.00
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Dodaj komentarz