• 2018-06-05

Norweski thriller Thelma

Thriller Joachima Triera to intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Już od 8 czerwca w polskich kinach!

„Thelma” reż. J. Trier (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Thelma” reż. J. Trier (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Thelma to fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King. — The Post

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia oraz czas, kiedy po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.

Thriller w znacznej mierze swoją wiarygodność emocjonalną zawdzięcza odtwórczyni głównej roli. W uznaniu kreacji w Thelmie Eili Harboe odebrała, wręczone podczas ostatniego Berlinale, wyróżnienie w kategorii: Młodzi, obiecujący aktorzy europejscy. Wcześniej wśród laureatów tego wyróżnienia znaleźli się, m.in.: Agata Buzek, Jakub Gierszał, Daniel Craig, Alicia Vikander i Rachel Weisz.

Joachim Trier – urodzony w 1974, reżyser i scenarzysta. Jego filmy fabularne Reprise. Od początku raz jeszcze (2006) i Oslo, 31 sierpnia (2011), których scenariusz powstał we współpracy z Eskilem Vogtem, zachwyciły krytyków i zdobyły liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych. Były prezentowane, m.in., na festiwalach w Cannes, Sundance, Toronto, Karlowych Warach, Göteborgu, Mediolanie i Stambule. W 2011 roku film Oslo, 31 sierpnia został wybrany do sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes, a w 2013 otrzymał nominację do nagrody Césara za najlepszy film zagraniczny. Z kolei Reprise. Od początku raz jeszcze zdobył w 2007 r. nagrodę Amanda (główną norweską nagrodę filmową) za najlepszy norweski film, najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz. Reprise, dystrybuowany w Stanach Zjednoczonych przez Miramax, był w 2006 r. norweskim kandydatem do Oscara za najlepszy film zagraniczny.

Trier, określany jako „niesamowity naturalny talent”, znalazł się w 2013 roku na liście 20 reżyserów wartych uwagi sporządzonej przez „New York Timesa”. Jego kameralny dramat rodzinny Głośniej od bomb (2015) był anglojęzycznym debiutem reżysera i zarazem pierwszym filmem, który znalazł się w konkursie głównym MFF w Cannes.

Norweski thriller Thelma
reż. Joachim Trier
Premiera: 8 czerwca 2018 roku
Dystrybutor: Gutek Film

Dodaj komentarz