Nominacje do Nagrody Gombrowicza

Grzegorz Bogdał, Aleksandra Lipczak, Adam Robiński, Paweł Sołtys, Marcin Wicha. Opowiadania, eseje, reportaż literacki, żadnej powieści. Tak wyglądają nominacje do Nagrody Gombrowicza, której patronuje Rita Gombrowicz. Laureata poznamy 9 września podczas festiwalu Opętani Literaturą.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

To trzecia edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza współorganizowanej przez prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury. Mecenasem nagrody jest ponownie Jarosław Krzyżanowski. Laureatami pierwszej edycji tego wyróżnienia byli Weronika Murek za Uprawę roślin południowych metodą Miczurina i Maciej Hen za Solfatarę, drugiej Anna Cieplak za Ma być czysto.

Nominowanych i laureatów wybiera kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. W tym roku do konkursu zgłoszono 75 książek. Jak poinformował Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, po tradycyjnie gorącej dyskusji jurorzy nominowali następujących autorów i książki: Grzegorza Bogdała za Florydę (Wyd. Czarne), Aleksandrę Lipczak za Ludzi z Placu Słońca (Wyd. Dowody na Istnienie), Adama Robińskiego za Hajstry. Krajobraz bocznych dróg (Czarne), Pawła Sołtysa za Mikrotyki (Czarne) oraz Marcina Wichę za Rzeczy, których nie wyrzuciłem (Wyd. Karakter).

Zwraca uwagę nie tylko brak powieści wśród nominowanych utworów, ale i fakt, że choć Nagrodę Gombrowicza można otrzymać za pierwszą lub drugą książkę prozatorską, to w tym roku większość nominacji przypadła absolutnym debiutantom. Laureat oprócz nagrody pieniężnej otrzyma lornetkę (jedno z ulubionych „narzędzi” Gombrowicza) oraz statuetkę, którą pierwsi nominowani ze względu na kształt przezwali „otwieraczem”. Trafnie, bo jedyna w Polsce nagroda dla prozaików debiutantów przyznawana przez profesjonalne jury, ma w zamierzeniach organizatorów otwierać drogę do czytelników i ich uznania.

Program towarzyszącego wręczeniu nagrody festiwalu Opętani Literaturą ogłoszony zostanie pod koniec czerwca, ale już teraz warto zapowiedzieć rozmowę jurorów z nominowanymi, która odbędzie się 8 września, w przeddzień ogłoszenia laureata nagrody.

Nominacje do Nagrody Gombrowicza
Nagroda im. Witolda Gombrowicza
Współorganizowana przez prezydenta Radomia
oraz Muzeum Witolda Gombrowicza

Dodaj komentarz