• 2018-06-05

Chinka TR Warszawa

29 czerwca obędzie się kończąca sezon artystyczny TR 2017/2018 premiera spektaklu Chinka w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak, laureatki nagrody Debiut TR.

„Chinka” reż. Klaudia Hartung-Wójciak (źródło: materiały prasowe TR Warszawa)

„Chinka” reż. Klaudia Hartung-Wójciak (źródło: materiały prasowe TR Warszawa)

Chinka to romans gangstersko-polityczny, oparty na fragmentach scenariuszy filmowych Jean-Luc Godarda, Biesach Fiodora Dostojewskiego i aktorskich improwizacjach. Grupa badaczy z Laboratorium Rekonstrukcji bierze na warsztat polityczne strategie i utopie z przeszłości. Rekonstruując i przetwarzając rewolucyjne archiwum, bohaterowie pytają o dziedzictwo lewicy i dzisiejszy potencjał społecznej zmiany. Co zostało z ideałów studenckiej rewolty 1968 roku? Jakie jest miejsce dla ruchu lewicowego wobec przejęcia przez prawicę postulatów społecznych? Czy dawny podział na lewicę i prawicę jest jeszcze zasadny? Jaka forma politycznego zaangażowania jest możliwa w ramach przestrzeni kultury?

Punktem wyjścia do pracy nad scenariuszem jest film Godarda Chinka z 1967 roku, inspirowana Biesami opowieść o studenckiej komunie z Paryża, która przygotowuje się do walki rewolucyjnej. Premiera filmu poprzedziła i zapowiedziała protesty studenckie z maja 1968 roku. Za francuskim reżyserem twórcy przedstawienia podejmują temat komercjalizacji politycznego ruchu, który staje się częścią kapitalistycznego systemu konsumpcji i kultury popularnej. Przestrzeń akustyczna spektaklu oparta jest na deformacji popularnych pieśni i cytatów z muzyki filmowej, natomiast scenografia nawiązuje do projektu Rosy Esman z 1966 roku 7 „Objects In a Box”, pierwszej kolekcji mikro dzieł światowej sławy artystów (m.in. Claesa Oldenburga). Projekt ten był pierwszym w historii przypadkiem, gdy sztuka nie tyle została reprodukowana, ile zyskała swój popularny, tani odpowiednik – stała się towarem.

Spektakl Chinka realizowany jest w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Co roku laureat/laureatka nagrody zapraszani są do wyreżyserowania spektaklu w TR Warszawa.

Obok reżyserki spektaklu, Klaudii Hartung-Wójciak spektakl współtworzą: Daria Kubisiak (dramaturgia), Agata Skwarczyńska (scenografia, kostiumy, światło), Piotr Peszat (muzyka) oraz aktorzy TR Warszawa: Jan Dravnel, Monika Frajczyk, Natalia Kalita, Maria Maj i Paweł Smagała.

Chinka TR Warszawa
reż. Klaudia Hartung-Wójciak
TR Warszawa
Premiera: 29 czerwca 2018 roku

Dodaj komentarz