• 2018-06-05

Młodzi walczą o Seiferta

12 artystów z 9 krajów zakwalifikowało się do 3 edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Zmagania młodych wirtuozów oraz walka o główną nagrodę odbędą w drugiej połowie lipca w Krakowie i Lusławicach.

3. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku obok Feldmana w jury zasiadać będą równie wielkie gwiazdy jazzowych skrzypiec, choć nie tylko. Po raz drugi w swej historii Konkurs Seiferta otwarty jest nie tylko dla skrzypków i altowiolistów, ale również dla wiolonczelistów. Dlatego młodych wirtuozów wiolinistyki jazzowej oceniać również będzie jeden z najwybitniejszych jazzowych wiolonczelistów naszych czasów, uważany za ikonę nowojorskiej oficyny Tzadik – Erik Friedlander. W jury konkursu zasiądą ponadto dwaj giganci jazzowych skrzypiec: związany z renomowaną wytwórnią ECM Dominique Pifarély oraz ceniony na całym świecie polski skrzypek jazzowy Michał Urbaniak.

Decyzją tego właśnie gremium do przesłuchań konkursowych zakwalifikowani zostali następujący artyści z 9 krajów: litewski skrzypek Tadas Dešukas, rumuński skrzypek i altowiolista George Dumitriu, pochodzący z Jordanii skrzypek Layth Sidiq, hiszpański skrzypek i altowiolista Francisco Palazón González, pochodzący z Niemiec, a na stałe mieszkający w USA altowiolista Benjamin Benni von Gutzeit oraz wywodzący się z włosko-francuskiej rodziny, ale zamieszkujący również w USA skrzypek Mario Forte – laureat 3 nagrody Konkursu Seiferta w 2016 roku. Polskę reprezentować będzie dwójka skrzypków: Amalia Obrębowska i Marcin Hałat. Podobną reprezentację będzie miała Francja, z której do konkursu zakwalifikowana została para skrzypków: Cécile Delzant oraz Youenn Rohaut. Dwóch artystów przybędzie również do Polski z USA, w tym wiolonczelista Greg Byers oraz skrzypek Gabriel Terracciano.

Każdemu z uczestników przesłuchań konkursowych towarzyszyć będzie trio Dominika Wani okrzykniętego najwybitniejszym polskim pianistą jazzowym minionego roku. Zwycięzców konkursu poznamy podczas koncertu galowego, który odbędzie się 28 lipca w Kijów. Centrum w Krakowie.

Wstęp na przesłuchania w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jest bezpłatny. Koncert galowy (28 lipca) jest biletowany. Sprzedaż biletów od 15 czerwca.

3. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta
Od 24 do 28 lipca 2018 roku
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Seifert Competition

Dodaj komentarz