Márton Barabás na Katowice Street Art AiR

Do Katowic przyjechał kolejny artysta, który stworzy instalację w ramach tegorocznej edycji Katowice Street Art AiR. To pochodzący z Węgier Márton Barabás, który realizuje prace przy użyciu starych książek i instrumentów muzycznych nadając im drugie życie.

Artysta nadaje instrumentom nowe życie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta nadaje instrumentom nowe życie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt realizowany przez węgierskiego artystę powstanie dzięki pomocy mieszkańców Katowic, którzy przekazali stare i popsute instrumenty – między innymi aż trzy pianina.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji i wspomogli zbiórkę – mówi kuratorka Katowice Street Art AiR Matylda Sałajewska.

Efekty pracy Mártona Barabása będzie można podziwiać w siedzibie Miasta Ogrodów oraz na ulicach Katowic. Na ścianie jednej z kamienic pojawi się między innymi pianino.

Jest pewien rodzaj więzi pomiędzy budynkiem, a instrumentem, którego użyłem. Oba mają po tyle samo lat. Symbolicznie przenoszą nas do czasów, których już nie ma – mówi o swojej pracy Márton Barabás. Otwarcie instalacji zaplanowano w połowie czerwca.

Węgierski artysta pracuje w Katowicach na zaproszenie instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. Projekt, który realizuje w mieście jest efektem współpracy w ramach Katowice Street Art AiR oraz Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Márton Barabás – Urodzony w Budapeszcie w 1952 r. Absolwent malarstwa na Budapest College of Fine Arts (aktualnie Hungarian University Of Fine Arts, Budapeszt). W 1980 roku jeden z jego obrazów prezentowany był w pawilonie węgierskim podczas 39. Biennale w Wenecji. Około 1978 roku rozpoczął pracę ze zniszczonymi pianinami, które nie mogły być już używane jako instrument. W trakcie ostatnich 15-18 lat swoją twórczość skierował ku książkom, jako materiale twórczym. Według niego jest pewne podobieństwo w sposobie traktowania rzeźb „pianin” i książek. Oba poddawane są procesowi recyclingu. Swoje prace prezentował między innymi na wystawach w Londynie, Brukseli, New Delhi, Kairze, Berlinie, Atenach, Wiedniu i Rzymie. Stworzone przez niego obiekty stanowią część kolekcji Muzeum w Szczecinie. Instalacje wykreowane z książek prezentowane były także w Marsylii, Mainz i w Parmie. Jest wiceprezesem Hungarian Book Artist’s Assotiation. Przez ostatnich 7 lat był docentem na Institute of Arts and Design of Budapest College of Communication and Business. Na stałe mieszka w Budapeszcie.

Instalacja Mártona Barabása
w ramach Katowice Street Art AiR
Maj – czerwiec 2018 roku
Katowice

Dodaj komentarz