Wielkie małe plany – spotkanie z Grzegorzem Piątkiem

Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na spotkanie i dyskusję z Grzegorzem Piątkiem – krytykiem architektury i redaktorem polskich wydań książek Jane Jacobs, który opowie o tym jak autorka patrzyła na nowoczesne miasto i jakie nauki możemy wyciągnąć z jej tekstów tu i teraz.

Jane Jacobs, „Wielkie małe plany” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jane Jacobs, „Wielkie małe plany” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Amerykańska pisarka i aktywistka Jane Jacobs całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problemów naszych czasów kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań. Jej przełomowa książka Śmierć i życie wielkich miast Ameryki dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu” i rozwoju ruchów miejskich. Ostatnio ukazały się Wielkie małe plany (przekład Martyny Trykozko) – pomnikowy zbiór tekstów przygotowany z okazji setnych urodzin autorki, obejmujący całe spektrum jej zainteresowań oraz całą jej długą karierę: od lat trzydziestych do wczesnych dwutysięcznych. W antologii znalazły się m.in. reportaże z Nowego Jorku pisane dla „Vogue’a” i „Harper’s Bazaar”, rewolucyjne miejskie manifesty, które przyniosły pisarce rozgłos w połowie stulecia, eseje, wykłady i rozmowy z przełomu XX i XXI wieku, w których analizuje zaskakujące związki między ekonomią, ekologią, prawem, etyką i oczywiście miastem, a nawet jeden młodzieńczy wiersz. Wybór uzupełniony jest obszernym tekstem biograficznym oraz kalendarium życia i twórczości.

Grzegorz Piątek (1980) – krytyk architektury, badacz dziejów Warszawy, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt. Od 2011 roku współprowadzi Fundację Centrum Architektury, w której odpowiada m.in. za polskie wydania książek Jane Jacobs. Autor biografii Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (Wydawnictwo WAB, 2016) nagrodzonej Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, obecnie pracuje nad książką o odbudowie stolicy. Współautor innych publikacji poświęconych miastu i architekturze, m.in. Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). W latach 2005–2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. Kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie (12-21 października 2018).

Partnerem wydarzenia jest SARP Gorzów.

Jane Jacobs. Wielkie małe plany 
Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem 
12 czerwca 2018 roku, godz. 18.00
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz