Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety

Przypadająca w tym roku 200. rocznica śmierci Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta, posłużyła jako pretekst do zaaranżowania wystawy, w ramach której pokazane zostaną dzieła mistrza, reprezentujące cały przekrój jego portretowego oeuvre. Otwarcie wystawy już 9 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie.

Marcello Bacciarelli „Autoportret w brązowym fraku” olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcello Bacciarelli „Autoportret w brązowym fraku” olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcello Bacciarelli to bez wątpienia jedna z ikonicznych postaci w pejzażu kulturalnym polskiego oświecenia, Włoch, który świadomie związał większą część swego dorosłego życia i kariery artystycznej z Rzeczpospolitą, autor licznych dzieł, które do dziś uświetniają apartamenty królewskich rezydencji, uznawany za prekursora narodowej szkoły malarstwa polskiego – doprawdy trudno o postać bardziej godną spektakularnego upamiętnienia.

Ponieważ wystawa koncentruje się tylko na przedstawieniach portretowych, warto podkreślić, iż wielu historyków sztuki właśnie ten segment twórczości Bacciarellego uznaje za dziedzinę, w ramach której talent mistrza rozkwitł najbujniej, a pole jego artystycznej swobody było największe (w przeciwieństwie do zachwycającego finezją i rozmachem, ale w zakresie twórczej ekspresji skrępowanego odgórnie narzuconymi wymogami malarstwa historycznego czy alegorycznego, które podziwiać można m.in. jako stałe elementy wystroju Pokoju Marmurowego, Sypialni Króla, Pokoju Audiencjonalnego Starego czy Sali Rycerskiej).

Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety
Od 9 czerwca do 9 września 2018 roku
Zamek Królewski w Warszawie
Kuratorka: Dorota Juszczak

Dodaj komentarz